אאא

למרות בקשה אישית שהפנה נשיא המדינה שמעון פרס לנשיא ארה"ב ברק אובמה, החליט הבית הלבן לא לשחרר את ג'ונתן פולארד, אזרח אמריקני שהורשע בריגול למען ישראל ב-1987 ונדון למאסר עולם. הוא כלוא בבית-סוהר פדרלי בבאטנר בקרוליינה הצפונית ובאחרונה דווח על החמרה במצב בריאותו שחייבה את אשפוזו בבית-חולים. הוא עתה בן 57. אשתו ותומכיו טוענים שנשקפת סכנה לחייו.

פרס ביקש מאובמה לחון את פולארד על סמך שיקולים הומניטריים בעקבות שיחתו עם אשתו של פולארד, אסתר, שבה - כך דווח - היא אמרה שאינה רוצה להיעשות אלמנה. 80 ח"כים שלחו לפרס עצומה שבה נקרא נשיא ארה"ב לחון את המרגל.

נשיא ישראל ציין כי מצב בריאותו של פולארד, יחד עם העובדה שהוא כלא כבר 26 שנה, יכולים לשמש בסיס למחווה הומניטרי להעניק לו חנינה.

אך דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, טומי ויאטור, אמר אתמול (ב'), כי המממשל החליט לא להיענות לבקשה. "עמדתנו לא השתנתה", אמר הדובר. בתשובה לשאלה האם הבית הלבן קיבל את מכתב הבקשה של פרס, אמר הדובר כי אינו מודע לכך, "אך ההחלטה לא היתה משתנה" (גם אם המכתב אכן התקבל).

הסירוב חולל הפתעה בקרב פעילים יהודיים שעמלים זה שנים לשחרורו של פולארד. הם העריכו, כי מחווה לשחרורו לא היתה גוררת שום ביקורת מהמפלגה הרפובליקנית, ובוודאי לא מהמתמודד המוביל על מועמדות המפלגה בבחירות לנשיאות, מיט רומני. צעד כזה היה אולי הפעולה הנשיאותית היחידה שהיתה זוכה בברכת הרפובליקנים.

על פי כמה הערכות שרווחו אמש בקרב חוגים יהודיים בארה"ב, טרם נאמרה המילה האחרוינה בפרשה. לדברי אותם גורמים, לאובמה יהיה קשה להתעלם מפניה פומבית של מדינאי בעל סטאטורה בינלאומית כפרס, וייתכן שהוא ייענה לה, אך בהקשר של עסקת שלום עתידית. גורמים אלה סוברים, כי ממשל אובמה ינסה לנצל את פולארד כקלף מיקוח לזירוז תהליך השלום עם הפלסטינים.

זו לא תהיה הפעם הראשונה שבה יוזכר, אם בכלל, שמו של פולארד בהקשר של הסכם ישראלי-פלסטיני. בוועידת וואיי ריוור, באוקטובר 1998, ביקש רה"מ דאז בנימין נתניהו מנשיא ארה"ב דאז ביל קלינטון לחון את אובמה. פולארד נותר בכלא, למרות שתזכיר וואי ריוור נחתם בסופו של דבר ואושרר ע"י הכנסת בנובמבר באותה שנה. נתניהו טען אז כי קלינטון הבטיח לו שיחון את פולארד. קלינטון טען כי התחייב רק לבדוק את הדבר. כך או כך, נודע כי היזמה לחנינת פולארד עוררה אז התנגדות עזה בממסד הביטחוני של ארה"ב וראש סי.איי. איי דאז ג'ורג' טנט איים להתפטר אם פולארד ישוחרר.

אף אין זו הפעם הראשונה שממשל אובמה מסרב לחון את פולארד. בספטמבר אשתקד אמר סגן הנשיא ג'ו בייידן לפעילים יהודיים, שפולארד ישוחרר "רק על גופתי המתה". זאת, על פי דיווח ב"ניו יורק טיימס". ביידן הכחיש שהשתמש במילים אלה, אך הודה שהוא מתנגד להעניק לפולארד חנינה.

(גלובס)