אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש רק לפני יממה עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, בפגישה שהוגדרה כ"טובה". אלא שמאז נמצאות שתי המדינות בהחלפת מהלומות קשות.

זה החל עם גינוי חריף של מחלקת המדינה האמריקנית לכניסת אנשי ימין לשכונות מעורבות במזרח ירושלים. ראש הממשלה מצידו הגיב בחריפות וטען כי ארה"ב לא מכירה את הפרטים.

הערב (חמישי) מגיעה תגובת הממשל האמריקני. דוברת מחלקת המדינה, ג'ן סאקי, אמרה: "הגבנו למידע מהשטח כשדיברנו על זה". לדבריה, "יש לנו מידע ברור ויש לנו נוכחות בשטח. אנחנו מדברים על פעילות בהתנחלויות והעובדה שיש הרבה שלבים בתהליך והעובדה שהם ממשיכים - לכן הבענו את דאגתנו".

הדוברת הוסיפה ואמרה כי "באופן כללי חשוב להימנע מפעולות פרוקובטיביות שמקשות יותר להתקדם בדרכי שלום". ג'ן סאקי הוסיפה כי למרות הביקורת, ישראל נותרה בת ברית ושותפה ו"זה לא השתנה". על דברי נתניהו בראיון לרשת MSNBC שאם יושג הסכם רע עם איראן יש לישראל זכות להגן על עצמה, אמרה הדוברת האמריקנית "לא נקבל הסכם רע".

הראיון של נתניהו שעורר את זעם ארה"ב (צילום: ערוץ היוטיוב של רה"מ)

כאמור, נתניהו אמר בראיון לרשת NBC כי ארה"ב לא מכירה את הפרטים. "אני חושב שהם צריכים להכיר קודם את העובדות. את יודעת? קודם כול, אלו לא התנחלויות. אלו שכונות בירושלים. יש לנו שכונות ערביות ושכונות יהודיות" אמר נתניהו.

ראש העיר ירושלים ניר ברקת הגיב אף הוא לביקורת האמריקנית: "בנייה בירושלים לא רק שאינה מרעילה ומזיקה - היא הכרחית, חשובה ותימשך בכל הכוח והעוצמה. לא אתן את ידי להקפאת בנייה ליהודים בבירת ישראל. אפליה על פי דת גזע ומין אינה חוקית לא בארה"ב ולא באף מדינה נאורה אחרת. 2,600 הדירות בגבעת המטוס שאישרנו כבר לפני שנתיים יאפשרו ליותר צעירים לגור בירושלים, לבנות בה את עתידם, ויחזקו את בירת ישראל. לא נתנצל על כך".