אאא

נשיא ארצות הברית ברק אובמה שוחח הערב (ראשון) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והודיע לו כי מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ייצא לקהיר בכדי לקדם הפסקת אש מיידית בין ישראל לארגון הטרור חמאס.

על פי הדיווחים, מדובר בהפסקת אש במתכונת שהושגה במבצע "עמוד ענן". אובמה אמר לנתניהו שארה"ב תפעל בשיתוף פעולה מלא עם ישראל ועם השותפות האחרות באזור כדי ליישם את הפסקת האש המיידית.

אובמה הדגיש בשיחה עם נתניהו את הצורך להגן על אזרחים בעזה ובישראל. בנוסף, אובמה אמר לנתניהו שהוא תומך בזכותה של ישראל להגנה עצמית, אבל הביע "חששות רציניים בשל המספר הגדל של נפגעים, בכלל זה מספר גדול של אזרחים פלסטינים בעזה וכן חיילים ישראלים".

בתוך כך, מזכיר המדינה האמריקני יצא היום ב"בליץ" של ראיונות בכלי התקשורת בעולם והביע את תמיכתה של ארה"ב בזכות של ישראל לפעול ברצועה.

בראיון לרשת CNN אמר קרי כי "ישראל נמצאת במצור של גורמי טרור. אף מדינה לא יכולה לשבת בחיבוק ידיים. בזמן שיחה שלי ושל הנשיא אובמה עם נתניהו נשמעו אזעקות, וראש ממשלת ישראל נאלץ לקטוע שיחה עם נשיא ארה"ב כדי ללכת למקלט. אנשים לא יכולים לחיות כך. על חמאס להבין שאנו תומכים ביוזמה של מצרים להפסקת אש".

צפו: 'הפאדיחה' של קרי

עם זאת, מבוכה קלה נרשמה לקרי כאשר בין שלל הראיונות שהעניק הוא לא שם לב שהמיקרופון שהיה עליו עדיין מקליט והוא נתפס אומר בציניות בשיחת טלפון עם עוזרו על הפעולה בשכונת סג'עייה, שם נהרגו עשרות פלסטינים, "חתיכת מבצע נקודתי".

לאחר מכן אמר קרי לעוזרו: "אנחנו חייבים לצאת לשם. חייבים לטוס עוד הלילה. זה משוגע להמשיך ולשבת כאן".

קרי עומת עם ההקלטה המביכה בראיון לרשת FOX והגיב: "אני חושב שזה מאוד קשה במקרים כאלו. כאשר אנשים יוצאים ממנהרות, יש לך זכות להכנס ולפגוע במנהרות. אנחנו תומכים בזה לחלוטין. בנוסף, אנחנו תומכים בזכות של ישראל לפעול כנגד רקטות שממשיכות לצאת מכיוון עזה".

לדבריו, "חמאס התחיל את הירי אחרי שהרג שלושה נערים ישראלים, אחד מהם אמריקני. אבל מלחמה זה קשה. יש לישראל זכות מלאה לפעול נגד המנהרות. אנחנו מצפים מחמאס שיקבל את הפסקת האש ויפסיק את הפגיעה באזרחים במקום".