הרב אמסלם ואריאלי (צ: פלאש 90, עיבוד: כיכר השבת)
אאא

התבטאות קיצונית השמיע איש התקשורת הדתי-חרדי קובי אריאלי נגד חבר-הכנסת הרב חיים אמסלם. זה קרה ביום שישי שעבר, במהלך כינוס של המועדון המסחרי-תעשייתי במלון "קראון פלזה" בתל-אביב.

מדובר בפעם הראשונה שעיתונאי - שאינו משתייך לכלי-תקשורת חרדי, בוחר לתקוף את אמסלם בצורה כל-כך חזיתית ובוטה, במילים שמזכירות את המתקפה של ביטאון ש"ס, "יום ליום".

בפאנל ישבו גם העיתונאית מירב מיכאלי והסופרת עליזה לביא. לא מעט נושאים פוליטיים, מדיניים וחברתיים עלו במהלך הכינוס. סוגיית הגיור, הקפיצה את הטונים במהירות.

בשעה שחברי הפאנל הגנו על גיורי צה"ל, אריאלי - בעבר כותב בכיר ב"מעריב" וכיום מגיש תוכניות טלוויזיה - בחר להביא את הגישה החרדית בפרשה המורכבת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"גיור צה"ל אינם גיור. לא יכול להיות שצבא יגייר אנשים. זה בדיחה, או דבר רציני? גיור זה דבר רציני", קבע אריאלי.

"מי שיקרא את דבריו של הרב אמסלם בספרו ´זרע ישראל´ יראה שאין בעיה בנושא הגיור של צה"ל", אמרה בלהט אחת מחברות הפאנל שהייתה בסערת רגשות.

וכאן, בצעד מפתיע, אמר אריאלי משפט שגרם לרבים מהנוכחים להתקומם. "ברוך השם שנמצא המשיח הלאומי שלנו, הרב אמסלם האדיוט, שגנב מנדט מש"ס ולקח אותו לעצמו".

חברת הפאנל נדהמה. "מה? הוא האיש הכי אמיץ בכנסת ישראל", אמרה בכעס ובמבוכה.

אריאלי נותר בשלו. "מה הוא חשב כשהוא הגיע לש"ס, שהוא הגיע למר"ץ? הוא ידע היטב וחיכה לתזמון נכון". אחד הנוכחים החל לצעוק לעברו של אריאלי, אבל הוא לא וויתר. "אני חושב שהוא אדיוט, אני חושב שהוא אדיוט, אני חושב שהרב אמסלם אדיוט", חזר בפעם השלישית על דבריו.

חברת הפאנל ניסתה להגן על אמסלם. "קובי, הרב אמסלם הוא ספרדי אמיתי. לאורך כל הדורות - הפסיקה הספרדית היא גם וגם. האשכנזים לא יכולים את הגם והגם".

הפאנל בסוגיית הגיור נמשך, כשהרב אמסלם וספרו "זרע ישראל" - הופכים למרכז הדיון.

כזכור, בפורום זה השמיע ד"ר אבי שמחון, יועצו של שר האוצר יובל שטייניץ, את ההתבטאות השנוייה במחלוקת על העולים מרוסיה. ההתבטאות גרמה לסערה ציבורית שהובילה לבסוף להתנצלות פומבית של שמחון.

בעקבות הפרסום, אומרים מקורביו של הרב אמסלם בשיחה עם "כיכר השבת" כי "התבטאות שכזו על אישיות כה מרשימה ומוערכת, כהרב אמסלם, מצידו של כל אדם ובייחוד כשהמדובר במוקיון, אינה מעידה על חכמה יתירה, בלשון המעטה".

עוד אומרים מקורביו: "נקווה שהאיש יקבע יותר עיתים לתורה ויידע מהי ערכה של תורה ומהו ערכם של תלמידי חכמים".

תודת המערכת נתונה ל"גלי צה"ל".