אאא

אם לא די במצוקת הדיור החריפה בציבור החרדי, בנק ישראל הורה השבוע על שינוי כיוון בכל הקשור להענקת משכנתאות. מי מהזוגות הצעירים עוד שהצליח להגיע אל המנוחה ואל הנחלה יתקשה מעתה שבעתיים כשיתייצב אל מול פקידי הבנק חמורי הסבר. אלה, מגובים בהוראות ישירות מבנק ישראל אשר החליטה להעלות את הריבית לא יותירו לכם הרבה בררות.

הנציגים החרדים זועמים על החלטת בנק ישראל אשר תקשה על הזוגות הצעירים.

הבוקר ערכה ועדת הכספים דיון בנושא. יו"ר וועדת הכספים ח"כ הרב משה גפני כי "השאלה הגדולה של כולנו היא מה יקרה כתוצאה מההוראה החדשה. אם המטרה היא רק ליצור מצב בו לא יהיה משתלם למשקיע, או שיהיה לו קשה יותר להשקיע בדירה שנייה או שלישית, זאת מטרה ראויה, ואני בעד זה. אבל אם מההחלטה יידרסו גם הזוגות הצעירים, אני מתנגד וצריך למצוא את האיזון".

גפני אמר עוד כי שר השיכון אריאל אטיאס הוא שר מצוין אך הממשלה מכשילה אותו בכוח. "לא משנים דבר מבחינת העמדת המשאבים, מבחינת המדיניות של הממשלה, המצוקה הולכת וגוברת ותתפוצץ לנו בפנים. במבחן התוצאה ביטלו את מענקי המקום, הסיוע לפריפריה, השר רוצה לנהל מדיניות נכונה אבל הממשלה לא מעמידה משאבים".

מי שהצטרף אל גל הביקורת כנגד ראשי הבנקים היה שר השיכון אריאל אטיאס שאמר כי בעקבות הוראת המפקח על הבנקים, הריבית תתגלגל בפועל רק על האזרחים. "אם הרעיון הוא לצנן את הביקוש של המשקיעים, אני בעד, אבל אם הביצוע בפועל יהיה עם השלכות רוחב שכל אדם שרוצה לרכוש דירה, ייפגע, יינזקו גם הזוגות הצעירים".

אטיאס גילה כי הציע הצעה ישימה אשר בדק אותה עם אנשי המקצוע במשרד השיכון. "יש לנו את האפשרות לפלח את אלו שבעבורם זאת הדירה הראשונה ויש לגרום לכך ההחלטה לא תחול עליהם. העובדה היא שמאז שפרסמתם את ההחלטה, כבר יש מעצור של אנשים שרוצים לרכוש דירות, הרעיון לעצור את המשקיעים, להפחית את הסיכונים ואת מחירי הדירות הוא טוב ומבורך, אבל המבחן הוא הדירה הראשונה".

לעומתם, צביקה אקשטיין המשנה לנגיד בנק ישראל התייצב מאחורי ההחלטה וגיבה את בנק ישראל. אקשטין אמר כי "הייקור בריבית הוא מינורי, האחריות של בנק ישראל היא לתמוך ביציבות הפיננסית ולקחנו צעד לכיוון הזה שלדעתנו יקטין את הסיכונים הפיננסים.

בדיון השתתף ח"כ מנחם אליעזר מוזס שאמר כי צריך להגביל את גובה מחירי הדירות. "אנשים גרים במחסנים, ההחלטה הזאת של בנק ישראל לא רק שתסייע להם, היא רק תחמיר את מצבם" . ניסים בובליל יו"ר התאחדות הקבלנים אמר כי "התוספת הזאת בריבית לא תפגע במי שמשקיע בדירות כי הרווח שלהם נותר גדול, הדבר יפגע רק בזוגות הצעירים".

לסיכום הדיון אמר יו"ר הועדה ח"כ הרב משה גפני כי הוא קורא לבנק ישראל לשבת עם שר השיכון ולמצוא את הדרך להחריג את אלו הרוכשים דירה ראשונה. "אנחנו לא מתערבים בשיקולי בנק ישראל וערים בצורך להוריד את המתח בגובה המחירים ואפיק ההשקעות, אבל אסור לפגוע בדרך בזוגות הצעירים. הוועדה קוראת לבנק להיות ערה לכך ולמצוא את הדרך לגרום שההחלטה לא תפגע גם בזוגות הצעירים שמחפשים קורת גג" .