אאא

שבועיים לאחר הפרסום ב"כיכר השבת" כי ראש עיריית אריאל מסרב לאשר מבנה עבור גן ילדים של חסידות חב"ד בעיר, בו לומדות עשרות ילדות, זאת למרות שמנהליו קיבלו תקן ממשרד החינוך, הצדדים הגיעו להסכמה והמאבק, כך נראה, הסתיים.

בסוף השבוע התקיימה פגישה בין ראש העיר, אליהו שבירו, ושליח חב"ד הרב אהרון מושקוביץ, בה דנו על המצוקה ממנה סובלות התלמידות מאז פתיחת שנת הלימודים. בסיומה נעמדו השניים לתמונה משותפת בסימן של התחלה חדשה ופריצת דרך משותפת למען קהילת חב"ד בעיר אריאל.

על פי הפתרון המסתמן, ראש העיר התחייב כי בשנת הלימודים הבאה ילדות גן חב"ד ילמדו במבנה שיוקצה להם, כך לפי ההחלטה שהתקבלה עוד בטרם הפגישה. הצדדים סיכמו כי עד אז תמצא העירייה מבנה זמני עבור הילדות.

תחילתו של הסיפור לפני כמה שנים כאשר ילדי חב"ד בעיר היו נוסעים מידי יום לגני חב"ד בעמנואל בתחבורה ציבורית תוך סיכונים רבים לביטחונם האישי. בעקבות כך, הורי הילדים פנו למשרד החינוך שיאשר להם תקן למבנה בעיר מגוריהם, ואכן, האישור המיוחל הגיע. אלא שלטענתם, ראש העיר לא מאשר זאת.

טרם ההסכמה, ההורים הציגו את גרסתם בשיחה עם "כיכר השבת": "יש לנו תקן למבנה מוכן עבור גן חב"ד וראש העיר מונע לתת לנו את זה. מדובר בילדים שבמשך שנים ארוכות נוסעים מביתם באריאל לעבר עמנואל, באמצעות אוטובוסים ממוגני ירי. מדובר בעיר שבה כולם חיים בשקט ובשלווה וכולם איתנו כולל חברי המועצה ואף אחד לא מבין מה הסיבה שהוא (ראש העיר צ.ג.) לא מביא לנו את המבנה".

"אחרי מאמצים רבים הצליח מנהל בית חב"ד במקום, אהרן מושקוביץ, להשיג תקן ממ"ח (ממלכתי חרדי). התקן מוכן ומחכה לנו בוודאות", אמרו ההורים, "ראש העיר איתר עבורנו מבנה של גן ילדים ואף נתנו לנו מלשכתו מפתח לגן כדי להכין תכנית שיפוץ, סוכם שהשיפוץ על חשבוננו ובאחריותנו והסכמנו".

ההורים האשימו את העירייה כי התנגדות בכיריה נבעה "משיקולים זרים, שהעיקרי שבהם הוא החשש מהתחרדות העיר". לדבריהם, זו הסיבה שראש העיר מנע ולא אישר את קבלת התקן. ההורים הוסיפו כי מנהלת מחלקת החינוך בעירייה שימשה בעבר בתפקיד בעיריית חיפה ושם, כך לטענתם, היא פעלה נגד האוכלוסייה החרדית.

"בתחילה הוא טען שזה יפגע בתקנים של הגנים הדתיים אך כיום - שבוע לפני הלימודים - אין מצב שייקחו לו תקנים שקיימים וכבר משובצים בהם ילדים. הילדים שלנו לא באים מהגנים ההם בכלל ולא נרשמו". הוסיפו ההורים.