אאא

אחדות בציבור הספרדי: כל המחנות הפוליטיים, מהשר אלי ישי ועד אריה דרעי, מהרב חיים אמסלם ועד השר יעקב מרגי, חייכו הבוקר (חמישי) למשמע הדיווח ש"מועצת חכמי התורה של ש"ס צפוייה לקרוא לדרעי לחזור לש"ס".

"הכל פיברוק, שום דבר לא עומד כרגע על הפרק", אומרים גורמים בש"ס בשיחה עם "כיכר השבת" בעקבות הדיווח. "אין בחירות כרגע, וזה גם לא נראה באופק. כל בר-דעת מבין שהסיכוי שדרעי יהיה בש"ס תחת ישי - לא רלוונטי ולא מעשי, מהסיבות הברורות. הסיכוי שה´מועצת´ תקרא לדרעי לשוב - גם לא מעשית כרגע".

האם ה"מועצת" עשוייה להורות לדרעי שלא לרוץ בכלל? "אם המערכה תתחמם, זה עשוי לקרות. אבל שוב, הכל ספקולציות. אף-אחד לא מדבר כרגע על דרעי. לש"ס יש מספיק דברים להתעסק בהם".

ל"כיכר השבת" נודע כי חבר-הכנסת ניסים זאב מש"ס היה קשור בצורה כזו או אחרת לספין. "לא הפצתי את הידיעה, לא ברור לי מאיפה הידיעה. אני לא יכול להגיד פרטים נוספים...", הוא מתגונן בשיחה עם כתבנו. 

דברי הפרשן

הפרשן לענייני ש"ס, אבישי בן-חיים, מלגלג על הדיווח. "ש"ס תאסור על אובמה להכיר במדינה פלשתינית ותציע לו - כנס לבד"צ ´בית יוסף´ וקבל תפקיד תחת אלי ישי (כולל אישור מיוחד להניח את הסירים על האש)", הוא כתב הבוקר בפייסבוק הפרטי שלו.

"אין לי זמן", אומר בן-חיים, "אבל הסיפור הזה לא מתחיל להיות מספיק חשוב, או מציאותי בשביל לקבל מקום במהדורת חדשות של ערוץ 10 ולא אצליח לדחוף אותו ל´לונדון את קרשנבאום´, אז להלן נקודות פרשנות התרשמותי, נכון להיום בקצרה ולאט: דרעי משוכנע שזו חובתו הציבורית לרוץ בבחירות הבאות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"דרעי בטוח שאין לש"ס (שמפרה הבטחתה ולא מחזירה אותו לתפקידו) זכות מוסרית למנוע ממנו לרוץ ברשימה נפרדת ולמנוע מהציבור הנאמן למסורת את המנדטים הנוספים שהוא יכול להביא. דרעי לא רוצה מלחמה עם ש"ס, להפך. אבל אם אלי ישי יוביל את ש"ס לפתוח בה הוא לא מתכוון לסגת, להפך.

 "ולכן", קובע בן-חיים, "בבחירות הבאות דרעי ירוץ. בבחירות הבאות דרעי יעמוד בראש תנועה. ש"ס או אחרת. ש"ס ומרבית בוחריה כבר הבינו שהיא לא יכולה גם לא להחזיר את דרעי לתפקידו וגם לאסור על דרעי לעסוק בפעילות פוליטית. רק אלי ישי עדיין לא הבין.

"ש"ס יכולה לאסור על דרעי לרוץ בבחירות כמו שהיא יכולה לאסור על נתניהו לרוץ בבחירות, לאסור על אובמה להכיר במדינה פלשתינית (ולהזהיר אותו בכותרת מאיימת ב´יום ליום´ והודעת מועצת חכמים כתובה) ולהבדיל לאסור על הרב אלישיב לקרוא להצביע ליהדות התורה.

 "מועצת החכמים לא תציע לדרעי ´כנס לש"ס וקבל תפקיד תחת ישי´. הסיכוי היחידי של אלי ישי לעצור את הרכבת הזו שעלולה לדרוס אותו הוא - אם מועצת החכמים תקרא לדרעי לחזור לתפקידו כיו"ר ש"ס, כפי שהובטח לו על-ידי הרב עובדיה יוסף".

בסביבתו של דרעי העדיפו שלא להגיב לדיווח.