אאא

בכל הרצאה, כנס או חוג בית שאני משתתף בו, מרחף סימן שאלה אחד שמתפוגג מיד לאחר שמונפת האצבע הראשונה בקהל ובפי השואל קושיה: "אתה ודרעי מתכוונים לשתף פעולה בבחירות הבאות?"

לפעמים הניסוח ישיר יותר: "למה שלא תשתף פעולה עם דרעי?" ולעתים ניכר כי בחירת המלים מבטאת משאלת לב: "אם תרוצו ברשימה משותפת תביאו יותר מנדטים מש"ס". ובכן, סוגיית שיתוף הפעולה ביני לבין השר לשעבר אריה דרעי, בבחירות לכנסת הבאה, מעסיקה רבות את קהל התומכים שלנו.

עובדה זו מזכירה לי תמיד שמלאכה רבה לפניי. בתוכי אני יודע כי כל עוד קיים בציבור הישראלי ולו אדם אחד שאינו מבין את התהום הפעורה בין השקפת עולמי ודרכי הפוליטית לבין דרכו ומעשיו בעבר של אריה דרעי אינני יכול לנוח.

מי שהמציא ברוב כישרון ותחכום את הקונספט הגרוע של תנועת ש"ס כפי שהיא כיום אינו השר אריאל אטיאס, גם לא יריבו הפוליטי השר אלי ישי ואפילו לא מרן הרב עובדיה יוסף. הקופירייטר והמשכלל הגדול של המוטציה הליטאית-ספרדית, הקיצונית והאנטי ציונית, הוא לא אחר מאשר אריה דרעי.

האיש שההודעה על חזרתו מעוררת תשומת לב רבה בזירה הפוליטית הוא שהוביל את תנועת ש"ס למחוזות חשוכים, שבהם ההתנגדות לשילוב בין תורה לפרנסה בכבוד מוצגת כאידאל.

לא בובה על חוט

תשובתי לכל אותם אלה המתעניינים באפשרות לשיתוף פעולה שלי עם אריה דרעי היא שביני לבין מי שהנחיל את האידאולוגיה הליטאית המתנגדת לנשיאה משותפת בנטל הלאומי אין מכנה משותף. ביני לבין מי שמתנגד לשילוב של תורה ופרנסה, ומסרב לפתרון מערכתי-הלכתי של בעיית הגיור הכאובה מתוך כניעה ופחד משתק מהליטאים, לא תוכל כנראה להיות שותפות לדרך.

דרעי, שמשתבח בכל עת בהיותו בוגר ישיבת חברון הליטאית, שקרא לרב ש"ך זצ"ל "אבא רוחני", שהתבטא בריאיון רדיו כי אין סיבה לחזור לרוח הספרדית המתונה כי "איננו רוצים לחזור לימי התרבוש והג´לבייה" - הוא אדם שמקומו הטבעי בש"ס. תנועת "עם שלם" בראשותי, לעומת זאת, היא בראש ובראשונה ביטוי לרוח פוליטית חדשה ואמיצה, המבינה כי הנבחרים הם שליחי הציבור ולא שליחי עצמם. היא מחפשת את הגשר בין המגזרים השונים ולא את הפילוג והמחלוקת בכל נושא אזוטרי. יש לה אג´נדה מרכזית ברורה המהווה את עמוד השדרה שלה ולא אמירות מעורפלות וריקות מתוכן. היא מתנגדת בכל מאודה לאפליה מכל סוג ומין, ולא מנציחה אותה ממניעים סקטוריאליים פוליטיים צרים, ונבחריה לוקחים אחריות על פעולותיהם ואינם בובות על חוט.

מומלץ לראשיה הפוליטיים והרוחניים של ש"ס להשיב את אריה דרעי לחיקה. דרעי ראוי לעמוד בראש ש"ס והיא ראויה להנהגת דרעי. יחד עם זאת, זה לא ממש משנה אם דרעי או אלי ישי יעמדו בראש המפלגה הזאת בבחירות הבאות. בין השניים הללו אין באמת הבדל מהותי. זו אותה גברת בשינוי אדרת. הפוליטיקה של דרעי היא הפוליטיקה של ישי, רק אלגנטית יותר.

הכותב הוא ח"כ ויו"ר תנועת עם שלם. המאמר התפרסם באתר nrg מעריב.