אאא

רק בסוף השבוע האחרון, עם מינויו כיו"ר המועצה הדתית באשדוד, יכל הרב עובדיה דהן לנשום לרווחה. סד הלחצים העצום אליו הוטל עם תחילת המהלך שיזם יו"ר המועצה הדתית הקודם שלמה אליזרע עם התפטרותו ושיבוש התוכניות של הרב מאיר עמר שראה את עצמו כיו"ר המועצה הדתית הבא בגלל הסכמתו לרדת מן המקום הרביעי למקום החמישי ברשימת ש"ס למועצת העיר באשדוד גרם לו להזיע לא מעט בשבועות שקדמו להצבעה.

כאמור, הרב עובדיה דהן נבחר פה אחד וזאת לאחר מסכת של לחצים ואינטרגות פנימיות בתוך קבוצות הכוח בש"ס אשדוד שחלקם צידדו בבחירתו של דהן וחלקם עמדו לצידה של משפחת עמר במאבקה על המועצה הדתית בעיר.

הרב עובדיה דהן התחיל את הקריירה הפוליטית שלו במפלגת שס"ג ועבר לשורות ש"ס עם הקמתה. הוא שימש במשך שנים כחבר מועצת העיר מטעם ש"ס ולאחר מכן עבר לכהן כחבר המועצה דתית. הרב דהן הוא חתנו של הרב יצחק אברג'יל רו"מ "תורה וחסד" ושנים מספר לאחר חתונתו למד בכולל של חמיו.

אחת המשימות העיקריות שצפויות לרב דהן באשדוד, הינו ללא ספק להחדיר את המועצה הדתית ואת השפעתה לתוך הציבור החרדי בעיר ולא רק בגופים הדתיים לאומיים כפי שהיה עד עתה. לפתחו עומדת גם משימת בחירת הרב הראשי הספרדי של העיר, כאשר החלטתו של רה"ע ד"ר יחיאל לסרי למנות את הרב חיים פינטו כרב העיר אשדוד הינה ככל הנראה סופית והמועצה הדתית באשדוד תפעל ברוח ההחלטה שגורמים כבדי משקל באשדוד ומחוצה לה נרתמו למענה.

לגבי סוגיית הרוטציה שנחתמה עם משפחת עמר ועל פיה בעוד שנתיים וחצי עתיד הרב דהן לפנות את מקומו לטובת "אחד מבני משפחת עמר" כנכתב בהסכם, מקורות בכירים בש"ס ששוחחו עם כתב "כיכר השבת" מבהירים: “לא תהיה שום רוטציה ולא נדיח את איש המפלגה מתפקידו. יש מספיק אפשרויות ויכולת לרצות את הרב עמר בתפקיד אחד זולת יו"ר המועצה הדתית".

יהודה אבידן, יועצו הבכיר של יו"ר ש"ס אלי ישי ואיש בעל השפעה בפוליטיקה המקומית באשדוד אומר בשיחה ל"כיכר השבת", “מדובר בהצבעה היסטורית וכבוד גדול לעיר אשדוד שיו"ר המועצה הדתית נבחר פה אחד. מעמדו של הרב דהן איתן ואני לא מציע לאיש לערער על כך".

מה לגבי הרוטציה?

"היחיד שיקבל החלטה בנושא הוא אך ורק יו"ר המפלגה אלי ישי ולא משנה שום הסכם כי ההחלטה שלו היא שקובעת. אני באופן אישי לא הייתי ממליץ לאיש לתפור חליפה לתפקיד היו"ר".

הרב מאיר עמר מסר בתגובה כי הוא מאמין שאין שום סיבה שלא לכבד את ההסכם והוא סומך על הגינותם של המעורבים בו.