אאא

הרב דוד סתיו (53), התמודד בבחירות האחרונות לתפקיד הרב הראשי האשכנזי, והפסיד לטובת הרב דוד לאו. הוא ניהל קמפיין נרחב שנמשך למעלה משנתיים והסתכם בעלות של מיליוני שקלים, הוא זכה לתמיכה יחסית קטנה מצד רבני הציונות הדתי, חלקם אף יצאו נגדו בחריפות ואף דרשו ממנו בתחילת הדרך להסיר את מועמדותו לטובת הרב יעקב אריאל.

רבני המגזר החרדי ניהלו נגדו מאבק עיקש אף יותר. מרן הגר"ע יוסף יצא נגדו בחריפות ובדרשתו השבועית הוא כינה אותו "רשע", כשהוא מוסיף ואומר כי הוא מסוכן לרבנות וליהדות. לדברי הגר"ע יוסף, הצבתו של הרב סתיו בתפקיד הרב הראשי - אם אכן הייתה מתרחשת בפועל, היא בגדר "העמדת צלם בהיכל".

למרות ההתקפות נגדו כמעט מכל המגזרים, ולמרות הכישלון הצורב שנחל, הוא נשמע יחסית מפוייס ו'מקבל את הדין': "להפסיד אף פעם זה לא דבר נחמד", אומר הרב סתיו בראיון חג ל"כיכר השבת". ומבהיר כי לצד ההפסד, מבחינתו הכל מאחוריו, "אני לא באתי בגלל אג'נדה אישית אלא אג'נדה ציבורית, ואני ממשיך בה".

 (צילום ארכיון: פלאש 90)
הרב סתיו ביום הבחירות שהתברר ככישלון (צילום ארכיון: פלאש 90)
הגדלה

לדבריו, את האג'נדה אותה רצה לקדם באם היה נבחר, מקדמים הרבנים הנבחרים במקומו: "שמחתי לשמוע שהרבנים הראשים הנבחרים מאמצים בשפתם את האג'נדה עליה דיברתי במהלך הבחירות, אני מקווה מאוד שהם יצליחו בכך. אני בכל מקרה ממשיך לפעול בכל מה שעשיתי עד היום".

"המילה 'נפגעתי' לא נכונה"

כמו כל המועמדים, גם הוא עבר מדלת לדלת, מבית של רב פלוני לבית של אלמוני, בכדי לקבל את תמיכתם. לפי רשימת התומכים שהייתה בידיו, תוצאות הבחירות היו אמורות להיראות אחרת, לדבריו, הוא לא חש פגיעה מכך שחברי הגוף הבוחר שהבטיחו את תמיכתם בו בעצם 'בגדו' בו מאחורי הפרגוד: "המילה נפגעתי לא נכונה משום שאף אחד לא חייב לי שום דבר, כל אחד בוחר לפי רצונו".

"אם נפגעתי, זה מאנשים שהלבינו את פני או שהוציאו דיבתי רעה. אבל לא נפגעתי בגלל שמישהו תמך במועמד אחר, אני מבין אותו כי זה לגיטימי, זה בסדר גמור".

"אנחנו נמצאים שבוע אחרי יום הכיפורים, לכן לא אפרט" אומר הרב סתיו ומסיט את החיצים מרבני המגזר החרדי שניהלו מולו מלחמה: "אני מניח שחלק יודעים שלא מדובר באנשים חרדים, ממש לא. חס וחלילה. במערכת הבחירות למדתי דבר אחד מאוד מרכזי והוא שהאבחנות בין דתיים לאומיים לחרדים או מסורתיים וחילונים, הם כל-כך מיושנות ולא נכונות".

"לא מעט חרדים הביעו את כאבם מכך שלא נבחרתי"

בתקופת הבחירות לרבנות הראשית, הגיע הרב סתיו לאירוע בעיר החרדית "בני ברק", הביקור בעיר הסתיים כשהרב סתיו גורש בבושת פנים מאולם השמחות.

בשבוע שעבר, ערב סוכות, שב הרב סתיו לבני ברק, ולדבריו, זכה לחיבוק חם ואוהב מצד תושביה החרדים: "הסתובבתי בבני ברק בכדי לקנות מוצר מסוים לקראת חג הסוכות, ליוו אותי לא מעט אנשים חרדים שבאו אלי, כל אחד מהם השתמש בסגנונו כדי להביע את כאבו מכך שלא נבחרתי".

 (צילום ארכיון: פלאש 90)
מרן הגר"ע יוסף, כינה את הרב סתיו "רשע" (צילום: פלאש 90)
הגדלה

"אבל כמו בכל קבוצה, יש את האנשים שמתנגדים לכך - וזה לגיטימי, ויש גם כאלה שמוציאים שם רע - וזה לא לגיטימי. מאלה האחרונים נפגעתי, אבל חס וחלילה, הם לא שייכים לקבוצה אחת. הרוב הגדול אצל החרדים והדתיים התנהגו בכבוד ואפילו פרגנו לפני הבחירות וגם אחרי".

"בני משפחתי התפללו שלא אבחר"

"ברמה האישית התאכזבתי" אומר הרב סתיו. משפחתו לעומת זאת, לא התאכזבה מתוצאות הבחירות, אלא להפך. "אצלנו במשפחה אומרים שאימי ואשתי התפללו בקבר של רבי שמואל שמעלקה הורביץ זיע"א שאני לא אבחר. ואני התפללתי באותו קבר להצלחתי, וכנראה שהוא הקשיב להם יותר"

למה הם לא תמכו בך? "המשפחה תומכת בי - באדם שבי, אבל היא מאוד רצתה את האבא לצידם. הם מאוד לא רצו שאבחר. הם רצו שאשאר מרוכז בבית ולא בעניינים האחרים".

הרב סתיו מנסה לנסח זאת בצורה פחות דרמטית, "מה זה לא תמכה? בוא לא נקצין את הדברים, משפחתי מאוד שמחה בשבילי שיש סיכוי שאבחר, אבל כל הזמן אבל הם אמרו לי, 'אנחנו באמת חושבים שאתה הולך להקריב הרבה מאוד, גם מעצמך וגם מהמשפחה', והם ידעו שהמשמעות שאם אבחר לתפקיד, אני לא אהיה בבית לא ביום ולא בלילה, ולכן כעת הם שמחים שיש להם אבא בבית".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ומה הוא חושב על הרב הראשי הנבחר הרב דוד לאו? "אני מכיר אותו הרבה שנים מעריך ומוקיר אותו" אומר הרב סתיו, "אין לנו ויכוח על דעות, אלא אנו חלוקים בשאלה מה הרבנות צריכה לעשות".

 (צילום ארכיון: פלאש 90)
"מוקיר ומעריך אותו" הרב דוד לאו (צילום: פלאש 90)
הגדלה

לדבריו, בעיית ההתבוללות נמצאת באחריותו של הרב הנבחר: "אני חושב שהרבנות צריכה לעסוק בהצלת עם ישראל. טענתי הבסיסית היא שלא באשמתם אך באחריותם, מאות אלפי יהודים נמצאים בסכנת התבוללות ואנחנו צריכים למנוע זאת, ואם הרבנים החדשים יפתרו את הבעיה, אני רק אפרגן להם"

בסיום הראיון, מגלה הרב כי מיד בתום מערכת הבחירות הסוערת, הוא סירב להצעה לכתוב ספר על השנתיים בהם ניהל את הקמפיין, "היו הצעות שאכתוב ספר על החודשים בהם התמודדתי וסירבתי משום שממה-נפשך, אם אספר שם את כל הרפש אז יהיה זה הוצאת רכילות ואם לא אספר זאת, הספר יהיה משעמם".

ובמה הוא עוסק כיום? "חזרתי לתפקידי הקודמים, אני עוסק בעיקר במסירת שיעורים. וממשיך בכתיבת ספרים".