אאא

טוב, זה כבר לא סוד. יש אופנה חרדית נושמת ובועטת. אם לפני עשור או שניים הייתה לחברה החרדית סטיגמה של חברה מוזנחת מבחינה אפנתית, כיום היוצרות התהפכו ואפילו בחברה החילונית לוקחים לעתים השראה מהאופנה החרדית הכשרה.

בערים חרדיות ובערים חילוניות בהן קהילה חרדית מספיק גדולה, ישנם מרכזי קניות גדולים המיועדים אך ורק לחרדים.

אז למה כולן לבושות אותו דבר?

אין דבר שמרגיז אותי יותר מאשר לראות חבורה של בחורה צעירות זהות לחלוטין. חצאית שחורה, חולצה בהירה, נעל בובה, שיער קצר מדורג אסוף בקוקו מרושל וסיכה להרמת גל שמשום מה נקרא "בננה".

כדאי לדעת, שהליכה קצרה במרכז העצבים של בני ברק, רחוב רבי עקיבא תניב שופינג לא רע בכלל. אם נעזוב לרגע את המכירות הקהילתיות, ברבי עקיבא יש לא מעט בוטיקים, חנויות אופנה עם מגוון רחב. אבל לא משנה כמה הרחוב עמוס בחנויות אופנה, בסופו של יום כולן נראות זהות.

 (צילום: shutterstock)
קייט מידלטון, הדוכסית מקיימברידג'. סגנון לבושה בעבר הזכיר את האופנה החרדית (צילום: shutterstock)
הגדלה

אם נצא לרגע מבני ברק ונעדיף את המזגן בקניון הסמוך, נגלה שרשתות אופנה גדולות מודעות למימדים של החברה החרדית והן מוציאות בכל קולקציה גם ליין כשר למהדרין.

הדבר שמעצבן אפילו יותר בכל הנושא הזה, הוא השינוי הדרסטי שעוברות אותן בנות מיד לאחר החתונה. אז, הכלה המסמיקה והמאושרת עוברת לא פחות ממהפך.

החצאית השחורה והחולצה הבהירה הופכות לשמלה פרחונית מתנפנפת, הנעל כבר לא שטוחה אלא כבר מיתמרת ל5-עד 10 ס"מ, השיער עטוף בשביס גבוה זהוב ומנצנץ או לחילופין פאה שלא תבייש שיער של דוגמנית צמרת.

אני יכולה לשער שהדבר נובע מהנושא העיקרי שמעסיק כל רווקה חרדית – שידוכים. הרי מה יגידו על הבת של השכנה ש"מתלבשת לא כמו כולן"? אף אחת לא תיקח את הסיכון הקטן שבגלל נעל גבוהה יפול שידוך "שווה".

 (צילום: shutterstock)
כיום, גם בחברה החילונית לוקחים לעתים השראה מהאופנה החרדית הכשרה (צילום אילוסטרציה: shutterstock)
הגדלה

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ההשערה הזאת מעבירה אותי לנושא אחר. כן, זה שמעצבן אותי ביותר. הנשים החרדיות שעברו את גיל ה-40. אתן כבר נשואות שנים, חבורת ילדים משתרכת מאחריכן, אז למה למען ה' אתן חוזרות להיות זהות?

מבט קצר בעזרת נשים בבית הכנסת או בצד הנשי בחתונה חרדית יכול לבלבל מאד. כולן, כמעט ללא יוצאות מהכלל לבושות בחליפות שחורות. אם האופנה הזאת נובעת מענייני צניעות - ממתי שחור, שחור כהה ושחור מאד כהה נחשב לצנוע?

ואם היא נובעת מחוסר חוש אופנתי - אני מוכנה לקחת כל אחת ואחת למסע קניות. (לא באמת, רק תבינו את המצוקה). אני מבקשת בכל לשון של בקשה, זרקו עליכן קצת צבע. יש כל כך הרבה צבעי פסטל עדינים ואופנתיים. תתעדכנו, מבטיחה, זה יעשה לכן רק טוב.

לסיום, הילדים - כשיש לך 5-10 ילדים, למי יש זמן לבחור לכל אחד בגד? נלביש אותם באופן זהה. נכון, זה קצת משעמם אבל מודה, זה פשוט מקסים.