אאא

נשיא המדינה שמעון פרס קיבל אמש (רביעי) את מדליית החירות - האות האזרחי הגבוה ביותר - מנשיא ארה"ב ברק אובמה

בעוד הוא עונד את המדליה על צווארו של פרס, אמר אובמה: "אחת מבעלות הברית החזקות ביותר שלנו, ואחת מידידותינו הקרובות ביותר, היא, כמובן, ישראל. ואף אדם לא עשה כל-כך הרבה, במשך שנים כה רבות, כדי לבנות את הברית הזו ולפעול לקירוב שתי המדינות כמו המנהיג שאותו אנו מכבדים הלילה".

אובמה החמיא לפרס, כמו שלא החמיא מעולם לאישיות ישראלית אחרת ושיבח את רצונו לשאוף לשלום: "שמעון יודע שביטחונה של אומה תלוי לא רק בעוצמת כלי הנשק שלה, אלא גם בצדקת מעשיה, במצפן המוסרי שלה". הוא יודע, כפי שכתבי הקודש מלמדים אותנו, שאיננו צריכים רק לבקש שלום, אנו חייבים לרדוף שלום. וכך, הוא הקדיש את חייו לשלום, ביטחון וכבוד, לישראלים, לפלסטינים ולכל שכנותיה הערביות של ישראל".

הנאום כולו עסק באישיות של פרס ובמזרח התיכון שרצה להקים. וכך נחתם הנאום: "שמעון, לכל ידידינו כאן, לכל אחינו האזרחים ברחבי אמריקה וישראל, הלוואי שהיעדים שלנו יישארו תמיד לנגד עינינו". אובמה הרים כוסית ואמר "לחיים", בעברית. 

ראש-הממשלה בנימין נתניהו שוחח אמש עם הנשיא פרס ובירך אותו לרגל קבלת מדליית החירות. פרס אמר לנשיא המדינה: ״שמעון, מזל טוב. אתה מצטרף לרשימה מצומצמת ומכובדת. ואתה ראוי למדליה והיא ראויה לך. אני חושב שזה כבוד גדול גם למדינת ישראל".

הנשיא פרס הודה לראש הממשלה ואמר: "אני מודה לך על הדברים הנלבבים האלה. הם יקרים ובאמת תודה מקרב לב".