אאא

שערוריית ענק ברבנות הצבאית.

הרב הצבאי הראשי תת אלוף הרב אבי רונצקי, קבע בפסק הלכה שהעביר למשטרה הצבאית, כי מותר להם לצרף לניידות של הצבא והמשטרה הפועלות בלילות שבת, במרכזי הבילוי, קצינים בדרגות בכירות, שיפטרלו יחד עם השוטרים הצבאיים וינסו למצוא בין השיכורים חיילים במדים ושלא במדים.

לדעת הרבצ"ר לא רק שמדובר כאן ב"פיקוח נפש" של ממש, אלא שכל דבר שיכול להרתיע כמו הימצאותם של קצינים בכירים בשטח, רצוי וראוי.

במקביל מבקש הרב הצבאי הראשי להראות לכל שהדבר כל כך חשוב לו שהוא מציע לצרף לניידות המשטרה הנוסעות בשבת גם... רבנים צבאיים. אלא שכמה מן הרבנים הצבאיים שנשאלו על כך אמרו שהם בשום פנים ואופן לא יעלו על הניידות ואם הרב רונצקי רוצה שיסע בעצמו, אפילו אם התנגדותם תוגדר כסירוב פקודה.

אחד מהרבנים הצבאיים אמר שלדעתו: "הביקורת הפנימית והחיצונית שהוטחה באחרונה כנגד הרבצ"ר בנושאים שונים, הוציאה אותו מדעתו. אנחנו כרבנים צבאיים וותיקים מתקשים להבין מדוע יש להוסיף לניידות של המשטרה הצבאית בלילות שבת ובשבת, קצינים בכירים כדי שגם הם יחללו שבת, ומה הקשר של הרבנים הצבאיים למבצע כולו, וזאת עוד לפני שנכנסו לשאלה אם יש כאן פיקוח נפש או לא".

מהמשטרה הצבאית נמסר כי "ניידות המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) יצטרפו מעתה למשטרת ישראל ויחפשו נהגים הנוסעים תחת השפעת אלכוהול. לניידות יצטרפו מפקדים, בהם מ"פים ומג"דים, במטרה לתת דוגמה אישית לחיילים ולהגביר את המודעות והחשיבות של הנושא".

כיוון שמבצעי האכיפה האלה יתקיימו בלילות שבת, פנו במצ"ח לקבלת אישור מהרבנות הצבאית, שהגדירה כאמור את הפעילות בגדר "פיקוח נפש".

מתחילת שנת 2009 נהרגו 13 חיילים בתאונות דרכים במהלך חופשתם. מנגד, אף חייל לא נהרג השנה בתאונת דרכים שהתרחשה במסגרת צבאית. "המפקדים בצה"ל מודעים יותר לבעיה", הסביר את הנתונים ראש מדור תאונות דרכים במצ"ח, רס"ן דביר שמעון. "אנו מתכננים כעת לקיים פעולות מרוכזות כדי להוריד את עקומת החיילים שנהרגים בתאונות דרכים מדי שנה. צה"ל מוכיח שהוא דואג לאנשיו גם כשהם לא על מדים".

במסגרת היוזמה, יפעלו שוטרי המשטרה הצבאית בלילות סוף השבוע לצד אנשי משטרת ישראל, כדי שאלה יוכלו לאתר את מקומות הבילוי הבעייתיים ולעצור את הנהגים המסוכנים. "לא רק שחיילי המשטרה הצבאית יודעים, בזכות גילם הצעיר, היכן ניתן למצוא חיילים בליינים, גם יש להם רצון רב לטפל בבעיה, שכן הם יודעים עד כמה הנושא חשוב", הסביר רס"ן שמעון.