אאא

גבעת המבתר היא שכונה יהודית בצפון-מזרח ירושלים, מצפון לקו הירוק, בין שכונת רמת אשכול לבין מחלף שער מזרח והגבעה הצרפתית. לפני שבע שנים הוקמה שם קהילה ששמה כשם השכונה המונה כיום קרוב למאתיים משפחות.

מאז שהוקמה, נאלצו המתפללים לשכור שתי חדרים בתוך וילה, ואלו שימשו 11 מנייני תפילות מידי יום ביומו. בעת האחרונה, למרות הבעת רצונם ברכישת הקרקע ולבנות מעליו בניין חדש ומפואר, מאן דהוא הקדים אותם ורכש את המקום.

ברגע שנחתם הסכם הרכישה - הורה הבעלים החדש לפנות את המתפללים ומאז הם לא יודעים מנוח, כפי שמספר לנו, אבי ארנטרוי מגבאי בית-הכנסת: "היו לנו תוכנית לבנות את בניין חדש, מישהו הגיע ורכש את הבניין ולאחר מכן זרק אותנו לרחוב".

"זה שבועיים ימים שאין לנו מקום להתפלל, בכל האזור אין בית כנסת. אני אישית ועוד כמה גבאים התחלנו בתהליך לנסות ולהשיג שטח מהעירייה והעניין לוקח זמן רב", הוא מספר.

"בינתיים אנחנו מתפללים בבתים של אנשים", מספר הגבאי, "יש לנו קו מידע שניתן להתקשר ולברר היכן מתקיימים התפילות. כל מניין מתקיים במקום אחד, כך לדוגמה תפילת מנחה מתקיימת אצלי בבית. תפילת מעריב בבית משפחת הרטמן. לתפילת שחרית יש ארבעה מניינים בבתים שונים".

הגבאי מותח ביקורת כנגד העירייה שלדבריו לא עושה מאומה: "האנשים בעירייה לא ממש עזרו לנו. מה שאני יכול לומר שישראל קלרמן ויוסי דייטש מהעירייה פועלים המון בכדי למצוא פתרון לעתיד. בעירייה שאלו למה אתם צריכים את זה. כבר ארבע שנים שאנחנו מתעסקים בזה. עד שלא מורידים קרוואן לא חוקי הם לא מטפלים - הם רגועים".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "מדובר בבניין פרטי שנשכר בידי המתפללים, עד שנמכר לגורם פרטי למגורים. למרות המצוקה הקיימת, אותה פועלים לפתור בדרך מקובלת וחוקית, יש להצטער על כי נציגי המתפללים בחרו להפוך מקום פרטי שיועד למגורים – לבית כנסת.

"בשכונת גבעת המבתר קיים בית כנסת אשכנזי וכן בית כנסת ספרדי. העירייה מודעת לצורך לאנשי השכונה לבית כנסת משלהם ופועלים למציאת פתרון נאות לכך מזה מספר שנים. בשל התנגדות קודמת של המינהל קהילתי במקום, נדחתה אפשרות לקמת בית כנסת מעל גני הילדים העירוני בשכונה. כרגע כל החלופות נבדקות, וכוללת צורך לשינויי תב"ע כחוק, שלרוב לוקחים מספר שנים. נציגי האגף למבני דת בעיריית ירושלים עומדים בקשר רציף ושוטף עם נציגי הקהילה וגבאי בית הכנסת, למציאת פתרון הולם למצוקה הקיימת, בדרך חוקית ואחראית, לרווחת תושבי השכונה".