אאא

קבוצה של קיצונים חרדים השחיתו אמש (רביעי) בית כנסת בבית שמש. הסיבה - לטענת עדי ראיה: בחורים ששהו במקום והשתמשו ב"אייפון ודומיו".

בכדי להבין את הסיפור צריך ללכת שנה אחורה, אז החלו עסקנים המזוהים עם רב השכונה, הרב נתן קופשיץ, לפעול לסגירת בית הכנסת "סאטמר", כיום "נייטרא", המשמש מתפללים מכל החוגים.

בית הכנסת פועל בימי שבת בלבד, כאשר בימות החול הוא לא פעיל. לטענת אותם עסקנים, בחורים חרדים היו מנצלים את חוסר הפעילות בבית הכנסת, נכנסים למקום, משתמשים במכשירי אייפון וגולשים ברשת האינטרנט.

לאחר תקופה הגיעו במקום לסיכום עם "עסקן" מקומי, בשם ש.ר (השם המלא שמור במערכת), שיקבל את המפתחות למקום ויוכל לערוך "ביקורי פתע" ובכך להפסיק את פעילות הבחורים.

ואכן, אותו ש.ר. היה מגיע מדי פעם ועורך את "ביקורי הפתע". לדברי גורמים המכירים את הסיפור מקרוב, לאותו עסקן הייתה מטרה - לסגור את בית הכנסת בכל מחיר.

אמש, בשעות הערב, הוא קיבל את ההזדמנות. לדברי אנשים ששהו במקום, ש.ר. נכנס לבית הכנסת ומצא מספר בחורים שהשתמשו במחשב. מה שהוא לא ידע, זה שהם השתמשו במחשבו של האדמו"ר מנייטרא עצמו. לדברי הנוכחים, הבחורים סידרו במחשב חידושי תורה של האדמו"ר.

נוכח באירוע מספר  כי ש.ר. צרח על הבחורים "מחשב מול הארון קודש? איך אתם עושים דבר כזה?". הבחורים הראו לו שמדובר במחשבו של האדמו"ר והוא ללא אינטרנט. אך בתגובה הוא צרח עליהם "אתם מטמאים לנו את השכונה. בגללכם מגיעים כל האסונות".

עד הראייה מספר כי ש.ר. התנהג "כמו משוגע, כמו אחז בו דיבוק". הבחורים נמלטו מהמקום, וש.ר. נשאר בו עם שני בני אדם בבית כנסת.

"לאחר כרבע שעה חזרנו למקום וראינו בחוץ כוחות משטרה", מספרים אותם בחורים. הם נכנסו לבית הכנסת ואת המחזה שנגלה לעיניהם הם לא ישכחו במהרה - שמשות המקום נופצו, הדלתות נעקרו ממקומן, ספסלים היו הפוכים על הרצפה, האסלות בתאי השירותים נעקרו והבימה במרכז בית הכנסת חוללה.

"ראיתי את השוטר מרים תפילין שהיו זרוקים על הרצפה ופשוט בוכה", מספר עד ראיה. לדבריו, "אנשים שהגיעו למקום פשוט הזדעזעו מעוצמת ההרס והחורבן שהותירו מי שעשו את זה".

חוקרי המשטרה לקחו מהזירה פטיש שככל הנראה שימש את אותם עבריינים שהשחיתו את בית הכנסת וכן טביעות אצבע מהמקום.

האדמו"ר מנייטרא, הרב עמרם גריוס, ששהה באותו זמן בבני ברק, שמע על הסיפור והחל למרר בבכי. חסידיו סיפרו כי האדמו"ר קילל את המשחיתים ב"מיתה משונה".

עדי ראייה מציינים בשיחה עם 'כיכר השבת', כי מהמקום נצפה נמלט אותו ש.ר שעה שכוחות המשטרה הגיעו. 

ניסינו להשיג את תגובתו של ש.ר. אך הוא בחר להסתתר מאחורי אנשים עלומי שם שאיימו בתביעת דיבה. לדבריהם, מדובר בכלל בחנות, כאשר בעל המקום מפחד מאותם בחורים. בעל המקום ביקש מאותם אנשים לשמור לו על המקום ולגרש את הבחורים.

אותם מגיבים עלומי שם לא הסכימו להתייחס להאשמות שהופנו על ידי נוכחים במקום כלפי ש.ר. תגובתו של ש.ר. תפורסם במלואה - לכשתתקבל.