אאא

הדאגה בלונדון החרדית בעקבות התקיפה האכזרית אמש (ראשון) של ילד מתלמוד תורה של חסידות סאטמר, וניסיון התקיפה הבוקר של ילד מתלמוד תורה של חסידות בעלזא, גוברת והופכת לחרדה של ממש.

בעקבות האירועים החריגים, שלחו היום מנהלי תלמוד תורה בית אהרון, ע"ש האדמו"ר מבעלזא זצ"ל, איגרת מיוחדת המיועדת להורי התלמידים, בה הם מבקשים שלא לאפשר לילדיהם להגיע לחיידר לבדם.

ההנחיה הלא-שגרתית מגיעה בעקבות כך ששני האירועים הקשים התרחשו כאשר הילדים היו בדרכם אל התלמוד תורה.
"לכבוד הורי התלמידים שיחיו", כותבים המנהלים, "הננו להמליץ בזה לאור המצב שהגיע לשכונתינו שמן הנכון לשלוח את הילדים לחיידר בבוקר או בחזור מהחיידר אחר הצהריים הביתה בקבוצות או מלווה על ידי אחד ההורים, עד ההודעה הבאה כפי שיוחלט לפי המצב". הנהלת הת"ת מסיימת את המכתב ב"ברכת ושמור צאתינו ובואינו לחיים טובים ולשלום אמן".

בשיחה עם "כיכר השבת" סיפר אחד ההורים על הבהלה שאחזה בתושבי סטמפורד היל. "מדובר במקרה שני בתוך 24 שעות כאשר אין שמץ של מושג מי עומד מאחורי נסיונות התקיפה ולכן אין ספק שהדבר גורם לדאגה רבה בקרב כל ההורים".

לדבריו, "אמנם הסברנו לילדים שצריך להיזהר ולהתרחק מאנשים מבוגרים שהם אינם מכירים אבל עדיין הסכנה קיימת ולכן החרדה גדולה".

 (צילום אילוסטרציה: מאיר אלפסי)
ההנחיה להורים: לא לשלוח את הילדים בגפם

ההורה הסביר כי כעת ההורים נמצאים בדילמה כיצד לנהוג ולהסביר לילדים את שאירע: "צריך לזכור שהילדים לא מבינים בנושאים הללו וכעת יש לרבים מהם שאלות. מדובר במצב לא פשוט לאנשי הקהילה".

כזכור, האירוע הראשון התרחש אמש כאשר ילד כבן 11 מקהילת סאטמר עבר התעללות קשה על ידי אדם זר בשכונת סטמפורד היל שבלונדון. הסיפור החל כאשר הילד הגיע לתלמוד תורה של החסידות בשכונת סטמפורד היל כשהוא בוכה ושרוי בהלם כבד. לאחר שהמורים ניסו לתהות מדוע אינו נרגע, גולל הילד הקטן סיפור מזעזע.

לדברי הילד, כשהיה בדרכו לחיידר התבקש על ידי אדם זר שאינו יהודי המתגורר ברחוב "הולדהיל סטריט" בשכונת סטמפורד היל להיכנס לבניין באזור, שם לטענת הילד הוא עבר במשך 20 דקות מסכת של התעללות קשה ואכזרית.
הילד, שהגיע לחיידר באיחור, סיפר את אשר נעשה עמו ובעקבות כך הוזעקו חוקרי המשטרה למקום זאת בכדי לחקור את הילד ואת הבניין בו לטענת הילד נעשתה התקיפה.

בעקבות עדותו של הילד, כבר אמש הגיעו חוקרים אל הבניין בו נעשתה התקיפה בניסיון לאתר ממצאים שיתמכו בגרסת הילד.

האירוע השני התרחש הבוקר בסביבות השעה 8, כאשר תושב מקומי שאינו יהודי עצר את רכבו מחוץ לתלמוד תורה של חסידות בעלזא בשכונת סטמפורד היל בבירה האנגלית וביקש מאחד הילדים להיכנס לרכבו ולהתלוות אליו כשהוא כביכול מציע לו טרמפ.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לדברי עדי ראייה, ברגע האחרון הילד "תפס את רגליו" ונמלט. לאחר האירוע הגיעו לזירה מתנדבי ארגון השומרים, לצד בלשי משטרה, שהחלו לחקור את פרטי המקרה.

בעקבות האירועים, באחד התלמודי התורה בהם התרחש מקרה התקיפה, הוזמן מחנך ידוע שהגיע במיוחד מארה"ב בכדי לשוחח עם הילדים הקטנים וללמד אותם כיצד להתמודד עם הטראומה.

"צריך לזכור שהילד סיפר זאת לחבריו וכעת כל הילדים מבוהלים ומודאגים וצריך מישהו שילמד אותם דרכים פסיכולוגיות איך להתמודד נכון עם מה שקרה", אומר אחד המחנכים.

בתוך כך, מרגיעים גורמים בקהילה את הרוחות, ומבטיחים כי המשטרה המקומית תגביר את סיורי האבטחה מסביב למוסדות הלימוד בשכונה. לדבריהם, לאחר מעקב ובדיקת מצלמות האבטחה יש לחוקרים קצה חוט באשר לזהות העבריינים. כולנו תקווה שימצאו אותם במהרה והשקט ישוב לשכונה.