אאא

עולם האקדמיה החרדי ידע בעיקר עליות בשנים האחרונות, אולם עם הקמת ממשלת נתניהו-לפיד-בנט וחקיקת חוק הגיוס, נרשמה ירידה משמעותית בקרב גברים חרדים שנרשמו ללימודים אקדמאים ללימודי תואר ראשון. בציבור החרדי מאשימים כי הגורמים לכך הם הפוליטיקאים ובעיקר שר האוצר, יאיר לפיד, וכן שיח השנאה שנוצר.

לפי TheMarker, לקמפוס שטראוס בירושלים נרשמו אשתקד 120 סטודנטים. ולמכללה החרדית בירושלים 60 סטודנטים חרדים ללימודי מכינה. אולם נתונים אלו ירדו באופן משמעותי בשנת הלימודים הנוכחית. כך למשל בקמפוס בשטראוס ישנה ירידה ל-40 סטודנטים חרדים ואילו במכללה החרדית לא נרשמו סטודנטים כלל.

יו"ר המועצה להשכלה גבוהה, מנואל טרכטנברג אומר כי ישנה ירידה של 20% במספר הסטודנטים המצטרפים בשנת הלימודים הנוכחית. לדבריו, בשנה הקרובה אמורים היו ללמוד 4,855 סטודנטים, כך על פי התחזית, אולם כעת לפי הנתונים העדכניים צפויים ללמוד 4.600 חרדים.

 (צילום אילוסטרציה: פלאש 90)
לפיד ונתניהו, אשמים בצניחה? (צילום: פלאש 90)
הגדלה

מנהל הקמפוס החרדי בקריה האקדמית אונו אמר ל- TheMarker כי בזמן ההרשמה ללימודים ישנה אווירה קשה בקרב הסטודנטים החרדים: "אני רואה שינוי בשיח בקרב הצעירים החרדים שמגיעים להירשם. האווירה בשטח קשה. הצעירים חוששים יותר ומרגישים צורך לקבל אישורים מהרבנים". לדבריו, ישנו סיכוי סביר כי הנרשם יבטל את ההרשמה, בשל הוראת רב לפיה אסור ללמוד באקדמיה, "היום היה אצלי סטודנט שכבר נרשם ללימודים, אבל הגיע שוב אליי כי הוא שמע שהאדמו"ר שלו אסר על חברים שלו ללכת ללמוד. השינוי בחברה החרדית בעקבות השיח של יאיר לפיד בהחלט מורגש".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אברהם פלדשטיין, מנכ"ל קרן קמח אמר כי תופעה זו מוכרת וכי "האבסורד הוא שבעוד שהממשלה משקיעה סכומים לא מבוטלים בהנגשת האקדמיה, היא יוצרת אווירה ציבורית שגורמת לחרדים להימנע מלהשתמש ביוזמות שלה ולהירתע מהן, מה שמוביל בהכרח לירידה במספר הנרשמים, למרות הגידול בהטבות ובהיצע. ההערכות של המועצה להשכלה גבוה נכונות, אם כי הן פחות ניכרות בלימודים המקצועיים".

הירידה במספר הנרשמים החרדים ללימודים מגיעה למרות יישום של תוכניות נרחבות לשילוב חרדים באקדמיה והענקת הלוואות ומלגות. בסך הכל למדו ב–2013 במוסדות מתוקצבים ובמכללות הפרטיות כ–7,770 סטודנטים חרדים, גברים ונשים, והחשש הוא כי קצב הגידול יואט משמעותית.

גורמים חרדים מאשימים את ממשלת נתניהו-לפיד-בנט בכך שבגלל השיח הפוליטי שנוצר מאז הקמת ממשלתם החרדים נכנסו למנגנון הסתגרות, ויוצאים פחות ופחות ללימודים אקדמאים כמו גם לגיוס לצה"ל - כפי ששר הביטחון אמר בשבועות האחרונים.