אאא

שופטי בג"ץ בהרכב של תשעה שופטים ידונו היום בעתירת התנועה לאיכות השלטון התובעת את ביטול 'חוק טל', העתירה הוגשה לאחר שהכנסת החליטה להאריך את החוק ב-5 שנים נוספות.

לאחר שהכנסת החליטה להאריך ב 5 שנים נוספות את "חוק טל", עתרה התנועה למען איכות השלטון באמצעות באי כוחה לפני שנתיים לביטול החוק. בעתירה שהוגשה, נדרש בג"צ להוציא צו על תנאי המורה לכנסת לנמק "מדוע לא תבוטל הארכת החוק המנציח פטור גורף מגיוס לשירות ביטחון לתלמידי ישיבות שתורתם אומנותם"?

התנועה לאיכות השלטון סבורה כי "החוק מפלה בין דם לדם, בין אלה הנושאים בנטל לבין אלו הפטורים בפועל מנשיאה בנטל. בכך יוצר החוק אווירה קשה, אווירה הפוגעת במוטיבציה לשרת את המדינה ומביאה ניכור הולך וגובר בין חלקי הציבור השונים".

בג"ץ דחה בזמנו את העתירה בנימוק כי "יש לתת למבצעי החוק הזדמנות לתקן את שקלקלו". בג"ץ סבר אז שכדאי להמתין עד מלאת 5 שנים להוראת השעה של החוק בכדי לבחון את התאמת מטרות החוק לאמצעים שנקבעו להגשמתו. העותרים מצידם טענו כי "תומכי החוק סמכו ידיהם על הערכות כי החוק יביא לתהליך של שינויים בחברה החרדית, יאפשר ויעודד את בני הקהילות להתפרנס ולהיות מעורבים יותר בחיי המדינה ובהדרגה לקחת חלק ולשאת בנטל".

כעת, טוענת התנועה לאיכות השלטון – נוכח הנתונים "בינתיים מספר בחורי הישיבות ש"דוחים" ונפטרים מן השירות הולך וגדל למימדים מסוכנים ביותר. מחסום 50 אלף תלמידי הישיבה שנמצאים בהסדר דחיית שירות נשבר בסוף 2006. זאת לצד הנתונים המצטברים על מספרי המשתמטים מן הגיוס והאזרחים שאינם נקראים לשירות ממגזרים נוספים. הנה כי כן, החוק לא הגשים תכליותיו, לא הביא לקידום האינטרסים אותם התיימר לקדם ולתיקון המצב המעוות, אלא החריף והקצין את הבעיה והשלכותיה" – לא ראוי להמשיך את הוראת השעה של 'חוק טל' לשנים נוספות.