אאא

בשעות הבוקר החששות היו גדולים. מארגני "פורום המנהלים" הרביעי של "המודיע" שנפתח אתמול בבוקר ב"בנייני האומה" בירושלים, כאשר הגיעו המארגנים למקום ומגרשי החנייה נראו ריקים. לבעלי הדוכנים הרבים ששילמו במיטב כספם והביאו תצוגות במגוון של נושאים "רעדו הידיים".

הרב אלעזר קנופף, "האיש החזק" בעיתון, עמד מן הצד ולכמה ממקורביו הוא אמר: "היום יהיה המבחן האמיתי". בישיבות של הוועדה שהכינה את ה"פורום" השנה, היה אפילו אחד שהציע לבטל את ההתכנסות השנה ולהמתין לשנה הבאה. "באווירה הקיימת ברחוב החרדי, לא כדאי להסתכן. עד לשנה הבאה הרוחות יירגעו".

אך שאר חבריו לצוות המכין את ה"פורום" דחו את הצעתו על הסף. אתמול התברר מעל לכל ספק שההימור שנטלו על עצמם הוכיח עצמו מעל למצופה. מנהלי הגופים החרדיים ידעו להבחין בין עימות על רקע פוליטי לבין כינוס מקצועי כלל חרדי.

ואכן כשעה לאחר, המועד שנקבע, החלו להגיע אלפי המנהלים ושאר משתתפי "הפורום הרביעי". הרב קנופף עמד מן הצד ורווה נחת. התיקים שהוכנו מראש אזלו במהירות והוא הורה להזמין מיידית מתל אביב עוד מאתיים תיקים. בהמשך היום הזמין, מאתיים תיקים נוספים.

לקראת הצהריים כבר ראו בכירי "המודיע" ב"פורום המנהלים" שנפתח היום, את נקודת המפנה בחזרת רבים מכל החוגים "הביתה". המספרים לא נפלו מאשר בשלושת השנים הקודמות. אפילו עלו עליהם. בשטח בלטו מנהלים מן החוגים החסידיים והליטאיים, ספרדים כאשכנזים. הרבה מאוד צעירים. הרבה עם רקורד של הצלחה ומוכרים ברחוב החרדי. ומעל לכל התגאו המארגנים בהגעתם של מנהלים רבים מחוגים המקורבים לאותם גופים שפרשו השנה מ"המודיע. הם שבו לשטח.

אולם ההרצאות בפורום הכלכלי הבכיר של הציבור החרדי היה מלא לאורך רוב שעות היום, אך כך היה המצב גם ליד הדוכנים הרבים, בהם הוצגו ממכוניות מנהלים יוקרתיות, דרך מוצרי מזון סיטונאיים המסופקים למוסדות וארגונים, מפעלי דפוס והוצאה לאור, כלי יודאיקה והרבה חברות המספקות שירותי תוכנה וניהול ממוחשבים.

ליד הדוכנים שחילקו מוצרי מזון ושתייה, כמו ליד שאר הדוכנים שהשכילו לחלק תמונות ומוצרי שי, השתרכו תורים ארוכים. קרנבל של קיץ ירושלמי ומפגש של אליטת הניהול החרדית שמצאה לה מסגרת לשהייה משותפת של 48 שעות.

באולם ההרצאות המרכזי ובחדרי הסדנאות ישבו רבים והאזינו בקשב רב למיטב המרצים מתחום הניהול. "אין לי זמן לשמוע את ההרצאה כולה", אמר אחד המנהלים שהגיע מערד ליום אחד, והסתייע בשירותי ההקלטה שמיד לאחר כל הרצאה כבר מכרו בשקלים בודדים דיסק מלא מן ההרצאה. "אשמע אותה בדרך הביתה", ובינתיים התפנה לפגוש ידידים ומכרים. זה בהחלט היה מוקד למפגש חברתי חם.

כמעט כל ראשי העיריות החרדיות התפנו ועלו לירושלים. להם ולמכובדים האחרים נפתח חדר וי.איי.פי שהמה מסלבריטאים חרדים לאורך כל שעות היום.

את היום פתחה הרצאתו המעניינת של נגיד בנק ישראל הפרופ' סטנלי פישר שכבר בכניסתו למקום נדהם ממראה עיניו. "אמרו לי מה יהיה כאן, אך למפגן שכזה לא ציפיתי", אמר. וגם למה שאמר בהרצאתו שלוותה בשקפים, לא התכוננו המשתתפים. פישר ניצל את ההזדמנות להטיף למשתתפי הפורום שיפעלו להגדלת מספר העובדים בצבור החרדי. "אם זה לא יהיה, בעוד כמה שנים, כאשר הצבור החרדי יהיה חלק גדול עוד יותר בחברה החרדית, זה באמת יפגע בכולנו. לפחות שיילמדו חצי יום ויעבדו חצי יום", התחנן פישר, שהביע את שביעות רצונו מן הקפיצה שנרשמה בעשור האחרון במספר הנשים החרדיות היוצאות לעבודה. "כבר נחצה קו 50 האחוזים של הנשים העובדות וזה יפה אך כל עוד ולא שני בני הזוג במשפחה החרדית יעבדו, העוני יונצח.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

פישר גילה ששיעור העניים באוכלוסייה החרדית הוא הגבוה ביותר בחברה הישראלית והוא עולה אף על המגזר הערבי - 60% מהמגזר החרדי היו עניים בשנת 2008 והמצב לא הולך ומשתפר. להפך".

פישר מוטרד מאוד, והוא נשמע כן ואמיתי, כשאמר: "אני רואה עצמי מסורתי. אני מעריך את הדת. אך כואב לי שלמעלה ממחצית המשפחות החרדיות מצויות מתחת לקו העוני". הוא דיבר באופטימיות על השיפור הכללי במשק הישראלי, אך מיד סייג את עצמו ואמר: זה רק קרן אור, ייתכן ויהיה עוד זינוק באבטלה. ובכל מקרה, פנה אל המתכנסים בפורום המנהלים והדגיש "מן השיפור במצב הכלכלי לא ייהנו בצבור החרדי" ומיד רמז, שם לא מעלים את השכר על פי העליות במשק. אך כמה שהוא צודק...

"אנחנו רואים יותר סימני שיפור במשק הישראלי, אמר פישר, אך אפשר להגיד את זה ולשכוח; מה שאסור לשכוח הוא שהמשבר שלפנינו הוא מאוד רציני, אולי הכי רציני מאז מלחמת העולם השנייה. הוא כבר גרם נזקים אדירים ונצטרך ללמוד את הלקחים. ניכרים סימני צמיחה בעיקר במדינות אסיה, בסין ובהודו - אך עדיין לא ביפן. גורם חשוב נוסף הוא קרן המטבע הבינלאומית, אשר בפעם הראשונה מזה כשנתיים העלתה את תחזית הצמיחה העולמית ל-2010. סימן נוסף הוא התאוששות של סחר החוץ העולמי, לרבות היצוא של המדינות, שזה הדבר שהכי נפגע במשבר הזה. רואים גם ניצני צמיחה".

וכאן שיגר הנגיד חץ ברור להנהגה החרדית: "הדרך לשיפור המצב איננה מצויה בקצבאות אלא בעבודה". וכדי שדבריו הבוטים לא יגרמו לתגובה קשה מצד משתתפי ה"פורום", מיהר פישר לשלוף פסוקים מפרקי אבות ומן הרמב"ם, מספר תהילים וממקורות יהודיים אחרים בניסיון להוכיח שדרכו היא דרך היהדות הנכונה. חייבים להכיר בערך של עבודה, שהיא גם עבודת קודש. במגזר החרדי יושב לו מרבץ אדיר של הון אנושי איכותי שאם נשתמש בו נקבל מנוע צמיחה נוסף למשק ונשיג שיפור למדדי העוני של המגזר החרדי", הדגיש פישר.