אאא

מחפשים מקום קריר שיש בו הרבה מים לבילוי של חצי יום מלא לכל המשפחה בימי בין הזמנים?

בואו לאחד ממרכזי המבקרים של חברת "מקורות" ברחבי הארץ. הביקורים שם, כמעט כולם במקומות מקוררים ונעימים, מותאמים לכל המשפחה, ללא תשלום ובתיאום מראש.

בסיורים אלו תוכלו לשמוע על משק המים בישראל ועל מערכת המים החדשה והמהפכנית של חברת "מקורות", לגלות איך מגיעים המים אל הברז, לסייר בשטח ולקבל שי למזכרת.

לתיאום הביקורים בכל מרכזי המבקרים בקיץ פתחה חברת "מקורות" קו חינם: 1-800-250-270

מרכז המבקרים "מעיינות הירקון" – צומת המים הראשי של המדינה

חוויה והפתעות מעל ובתוך האדמה: מתחת לכביש מספר 483, המחבר בין פתח-תקווה לראש-העין, חבוי בתוך האדמה צומת ראשי וגדול המווסת כל יום זרימה של שליש מתנועת המים של המדינה. עד לכאן מגיע מימת הכנרת "המוביל הארצי". כאן הוא חובר לשני קווים גדולים וראשיים, קווי "ירקון-נגב", המזרימים מים עד מצפה רמון. כאן הוא גם חובר לקו נוסף, קטן יותר אבל חשוב: קו דן.

במרכז המבקרים הקיים במקום מציעה חברת "מקורות", באמצעות הרצאה והמחשות, מסע מרתק לסיפורם של המים במדינה. כאן מתוודעים המבקרים לעובדה המעניינת כי יש סוגי מים שונים: מים שפירים, מים מותפלים, מי שפכים מטוהרים, מי שיטפונות ומי מעיינות, מי תהום ומים עיליים, מים מלוחים ומים מליחים. לא כל הסוגים נועדו לשתייה, אך "מקורות" דואגת כי כולם יהיו שמישים.

כמו כן נערך סיור בתחנה ההיסטורית התת-קרקעית, המציגה את סיפור הקמת מפעל "ירקון-נגב" באמצעות תערוכת צילומים חווייתית.

לקינוח מתקיים סיור במעיינות הירקון, החבויים מעבר לכביש בתוך סבך האשלים והצומח. הביקור באתר "מעיינות הירקון" נמשך כשעה וחצי. יש לתאם את הביקור מראש בטלפון מס': 9388961–03

מרכז המבקרים "אתר ספיר"

מרכז המבקרים באתר ספיר ממוקם צפונית-מערבית לחוף הכנרת, צמוד לאכסניית הנוער "כרי דשא". האתר מציע לקהל סקירה מגוונת הכוללת את תיאור הדרך של המים אל הברז, הדרכה מרתקת בנושא "מוביל המים הארצי", סיפורים היסטוריים הקשורים להקמתו של המפעל הלאומי, הסברים על חשיבותו של "המוביל הארצי" במערכת אספקת המים, מפלס הכנרת ואיכות המים. ההדרכה ניתנת מול דגם-חתך "המוביל הארצי" ומלווה בסרטים בנושא בניית המוביל, איכות המים, חיסכון במים.

הביקור כולל סיור בתחנת השאיבה החצובה בהר. בתחנה 4 יחידות שאיבה ענקיות, שמעלות את מי הכנרת לגובה של 250 מטר.

בנוסף ניתן לבקר במצפור צ'רה, המאפשר תצפית על הגיחון בנחל עמוד, אשר פועל לפי חוק הכלים השלובים. משך הביקור שעה וחצי. יש לתאם את הביקור מראש בטלפון מס': 6714770- 04

מרכז מבקרים "תחנת שמחה"

"מקורות" החלה להתמודד עם האתגר של אספקת המים לנגב עוד לפני קום המדינה. ראייה לאומית והכרה בחשיבות ההתיישבות והפיתוח בחבל ארץ זה מאפיינים את פעילותה של החברה מאז ועד היום.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"תחנת שמחה" היא מהתחנות המרכזיות של "מקורות" בנגב. התחנה שולטת על חלוקת המים השפירים ומי הקולחים לשדות ומטעים, עיירות, קיבוצים ומושבים, מפעלי תעשייה, פארקים ואתרי תיירות. התחנה נמצאת על כביש דורות רוחמה.

הביקור בתחנה כולל שורה של פעילויות: הסבר איך מגיעים המים אל הברז; סקירה על מצב משק המים, על מקורות המים באזור ועל חלוקת המים המגיעים מן הצפון אל אזורי הנגב השונים; צפייה בסרט; הדרכה וסיור במנהרת המשאבות, שהוסבה למוזיאון היסטורי מרשים.

עוד בשטח התחנה תצוגת אביזרי מים משנות ה-50 ואילך, הממחישה את התפתחות האמצעים הטכנולוגיים. אביזרים רבים פותחו ושולבו במתקני "מקורות", על בסיס הניסיון שנצבר בשטח: מגופים, שסתומי אל-חזור שסתומי אוויר, מתקנים לסגירת מגופים, מדי מים, אמצעי פיקוד וקשר. במקום גם גן ארכיאולוגי יפה ומיוחד, של מוצגים מתחומים שונים.

משך הביקור באתר כשעה. יש לתאום את הביקור מראש בטלפון מספר : 08-6620650

נשמח לקבל מכם הערות או המלצות על מקומות ואתרים שיכולים לעניין את ציבור הגולשים. את הפניות יש לשלוח למיייל: ik@kikar.net