אאא

בפעם הראשונה מאז עלתה לכותרות פרשת הרב אליעזר מלמד, ראש ישיבת "הר ברכה", קוראים עשרות צעירים דתיים-לאומיים, בוגרי מסלול ההסדר, ליישר קו עם עמדות הצבא וישיבות ההסדר בעניין סרוב פקודה והפגנות פוליטיות במסגרת צה"ל. העיתונאי קובי נחשוני מדווח הבוקר ב-ynet כי במכתב, קוראים עשרות הצעירים לשר הבטחון, אהוד ברק, ולרב מלמד "לגלות אחריות ולמצוא את הדרך להרגעת הרוחות".

ובינתיים, מתגלים סדקים ראשונים בעמדתו של הרב מלמד. טורו הקבוע בשבועון "בשבע" מוקדש לפרשה, ושם גם הוא מגולל את השתלשלות העניינים: "עתה מציעים כמה מעמיתי הרבנים נוסחאות פשרה, לפיה אחתום על שני משפטים לפיהם אין נכון להפגין בצבא כדי שלא לפגוע בלכידות. ואני מתלבט אם לחתום. מצד אחד אני מזדהה עם תוכן הדברים, אולם מנגד - גם אם שר הביטחון היה דורש שאחתום על פסוק "שמע ישראל" או שיוטלו עליי סנקציות לא הייתי חותם. מפני שאין ראוי לאדם לחתום על עמדה תורנית מתוך כפייה ולחץ", הוא כותב.

"כל הוויכוחים עם שר הביטחון הם על עניינים שאינם קשורים כלל לפעילות בטחונית, אלא נוגעים להפעלת חיילים כנגד בני עמם. או כאשר מפקד לא נותן לחיילים להתפלל או ללבוש ציצית, בלי שום קשר לעניין בטחוני או מבצעי. לשם כך נקבעו פקודות מטכ"ל רבות, כדי למנוע מצב שבו יונחתו פקודות שרירותיות שמנוגדות להלכה היהודית, שהיא המצפון הקולקטיבי שלנו", כותב הרב מלמד.

השבוע העניק הרב מלמד ראיון בלעדי לעיתונאית סיוון רהב מאיר מערוץ 2. "ההלכה אומרת שצריכים לשמוע בקולו של המפקד בכל הקשור לפעילות מבצעית ולמלחמה, משום שאם תהיה הפרת משמעת זה עניין של סכנת נפשות. אבל פה מדובר בעניין המעטפת, בדברים שלא קשורים בביטחון. כשמפקד יבוא לחייל ויאמר לו: 'אל תשמור שבת', או 'תגרש יהודים מארץ ישראל'.