אאא

נערכים להתנתקות מתקציבי המדינה? עולם התורה נאנק תחת עול הקיצוצים של תקציבי הממשלה, שהחליטה לחתוך בבשר החי ולצמצם באופן דרסטי את מלגות האברכים ובחורי הישיבות תוך פגיעה קשה בתקציב משפחות מרובות הילדים.

המצב החדש מביא אצל רבים ממוסדות התורה והחסד ל"חשיבה מחדש" כיצד ניתן להתמודד עם הקיצוצים הכואבים ומה ניתן לפעול בעניין. ברבים ממוסדות החינוך החרדים נאלצים מנהלי המוסדות להסתמך יותר על תרומות של גבירים ונגידי עם מחו"ל שמצוקתם הקשה של אברכי הכוללים ותלמידי הישיבות נוגעת ללבם והם פותחים את לבם וכיסם למען עולם התורה וצורבי מרבנן.

הדבר יוצר תחושות של זעם וכאב עצום בקרב רבים מראשי הישיבות והמנהלים החשים שמדינת ישראל איבדה את הזכות הגדולה לתמוך בעמלי התורה המחזיקים את העולם כולו כתפיהם וכי יש לשקול התנתקות של ממש מתקציבי המדינה.

אחד המוסדות הגדולים ביותר בישראל הינם איגוד מוסדות ויז'ניץ בארץ הקודש המכנסים תחתיהם רבבת תלמידים בעשרות מוסדות חינוך ישיבות כוללים וחיידרים בערי הארץ.

תחת שרביטו הרוחני של האדמו"ר מויז'ניץ, הרב ישעיה יעקב ורטהיימר, מכהן כמנכ"ל איגוד מוסדות ויז'ניץ. במהלך שיחה אותה מעניק הרב ורטהיימר לביטאון החסידות "קשר איתן", בה הוא מסכם את ההתמודדות במהלך השנה האחרונה מול כל המשברים הוא חושף כי באם יאיימו השלטונות להתערב בתכני החינוך הרי שהאיגוד בראשותו לא יסכים לכך ולא יהסס לוותר על תקציבי המדינה.

במענה לשאלה המבהירה כי עמדת כ"ק  האדמו"ר מויז'ניץ הינה כי יש להתנגד בחריפות לכל התערבות בתכני החינוך על אף האיומים בהפסקת התקציבים כליל ולאור ניסיונות ההתערבות, האם האיגוד ערוך למקרים בהם מוסדות ויז'ניץ ברחבי הארץ יתנתקו כליל מתקציבי המדינה, משיב הרב ורטהיימר כי אמנם איש לא מתיימר לומר כי הדבר יהיה קל ובוודאי שלא נשוש לרעיון זה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אך הנני מצהיר", הוא אומר בנחרצות כי "האיגוד פועל ויפעל תמיד בשליחותו של האדמו"ר הנושא את משא החינוך הטהור על כתפיו. האיגוד לא יהסס לקפוץ כ'נחשון' אל גלי הים הסוערים כאשר נידרש לכך. נמסור את נפשנו למען חינוך צאצאינו".

ורטהיימר מוסיף ומבהיר כי כמובן שהדבר יתאפשר אך ורק אם כלל חסידי ויז'ניץ יישאו בעול ויתגייסו לסייע להחזקת המוסדות. "אם כולנו כאחר נתאזר חיל במלחמת מצווה זאת בוודאי ובוודאי שנוכל לכך".

בנוסף מרחיב ורטהיימר על הקיצוצים הנרחבים ואומר כי לציבור הרחב אין שמץ של מושג בפני אלו קשיים ניצבים מנהלי המוסדות החרדיים. לדבריו, "אנשים שאינם נמצאים בקלחת היומיומית הזאת לא מאמינים עד להיכן הגענו עד כמה שמה הממשלה הנוכחית לעצמה מטרה להרוס את החינוך הטהור. אלו הם אינם דיבורים בעלמא זאת מציאות כואבת שעמה אנו מתמודדים יום יום".

אולם ורטהיימר מסיים באופטימיות כי "בזכות מנהיגי הדור הנמצאים בחזית זממם לא יעלה ולא יצלח לעולם לא ניכנע. לא תקציבים המגיעים או מקוצצים יכתיבו לנו את הדרך אשר נלך בה".