אאא

סאגת ´חפציבה´ ממאנת להסתיים. הפעם: מערך ההוצאה לפועל וגביית קנסות החל במאבק נגד בועז יונה, מנכ"ל ´חפציבה´ לשעבר, המרצה כעת מאסר בפועל.

ההוצאה לפועל דורשת למנוע מיונה לצאת לחופשה מבית הכלא ופועלת אף לעקל את נכסיו; הסיבה - יונה אינו מחזיר מחצית מחובו לנפגעיו הרבים לקוחות חברת ´חפציבה´. ההוצאה לפועל אף עשויה לפעול למניעת קיצור שליש מתקופת מאסרו של יונה.

עו"ד אריאל לנגה מהמרכז לגביית קנסות, אגרות והוצאות, שיגר בשבוע שעבר מכתב לפרקליטות מחוז תל אביב, ובו הביע התנגדות לבקשתו של יונה לצאת לחופשה מהכלא, עד שישלם את ה 4 מיליון ש"ח הנותרים מהסכום שחויב לשלם בפסק דינו לעשרות משפחות שהוגדרו כגרעין הקשה של הניזוקים בפרשת חפציבה. באוקטובר 2008 הרשיע בית המשפט באמצעות הסדר טיעון את בועז יונה, בגניבה וקבלת דבר במרמה מכספי לקוחות ´חפציבה´.

במהלך הדיונים על הסדר טיעון ביקשו הפרקליטות ופרקליטו של יונה, עו"ד יאיר גולן, לגזור עליו שבע שנות מאסר בפועל, מאסר על תנאי ותשלום פיצוי לרוכשי דירות שנפגעו, בסך 4 מיליון ש"ח. אולם, בגזר הדין החליט השופט משה רביד לסטות מגובה הפיצוי שהוסכם בין הפרקליטות לבאי כוחו של יונה - ולהעמידו על 8 מיליון שקל. לפי גזר הדין, יונה חויב בתשלום הפיצוי בתוך 60 יום.

כאמור, עד עתה הפקיד יונה בקופת בית המשפט 4 מיליון ש"ח, אולם את 4 המיליון הנותרים הוא מסרב לשלם. בינתיים תפח החוב, ובתוספת ריבית והצמדה הוא מגיע לכ-4 מיליון ו-218 אלף ש"ח.

לפני מספר שבועות עתר יונה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בבקשה להורות לשב"ס לנמק מדוע מרשו לא יזכה לסבב חופשות. פרקליטו, עו"ד גולן, גם פנה למרכז לגביית קנסות בבקשה לדחות את מועד תשלום החוב, וכן בבקשה להפחתת תשלום תוספת הפיגורים ולהגיע לפריסת תשלומים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

המרכז לגביית קנסות החליט לדחות את בקשת יונה להפחתת תוספת פיגורים, וכן, את הבקשה לדחות את מועד תשלום החוב. מנגד, נעתרו במרכז לבקשתו של יונה לאפשר לו את פריסת החוב.

דוד מדיוני, מנהל מערכות ההוצאה לפועל וגביית קנסות, אומר כי ההוצאה לפועל תטיל עיקולים על חשבונות ונכסים שבבעלותו של יונה, אך הסיכוי לגבות את החוב בדרך זאת נמוך, שכן הוא פושט רגל. בכוונת ההוצאה לפועל להגיע להסדר פריסת תשלומים עם פרקליטו של יונה, תוך כדי מעקב הדוק אחר עמידתו בהסדר התשלומים, ולעקוב אחר יציאותיו לחופשות, לרבות עמידה בפני ועדת שחרורים, בכדי למנוע מיונה את הזכויות המגיעות לו כאסיר עד שנפגעיו יפוצו.

עו"ד גולן מסר בתגובה, כי בועז יונה אינו משלם את הסכום, לאור ערעור הוגש על סטיית בית המשפט מהסכום המקורי של 4 מיליון ש"ח והגדלתו ל 8 מיליון – ערעור זה טרם נדון. עו"ד גולן הוסיף, ש-4 מיליון השקלים הנוספים שהוטלו על יונה, הוטלו על אף ידי בית המשפט ידע שהוא פושט רגל ואין אפשרות לגבות את החוב.

כמו כן, עו"ד גולן דחה את הטענה ששחרורו של בועז יונה לחופשה עלול ליצור תסיסה בקרב רוכשי הדירות, וטען, שאין טעם ענייני לשלול זכות יסוד מאסיר המתנהג למופת בכלא.