אאא

שני שיכורים ממוצא רוסי נכנסו אמש (מוצאי-שבת) לישיבת חב"ד בחיפה וביצעו בה פוגרום.

הכל החל קצת אחרי השעה 1:00 בלילה. השניים עברו על-יד הישיבה וחשבו שאחד הבחורים ביקש מהם לשמור על השקט.

"הבניין של הישיבה בן שלוש קומות", סיפר לעיתונאי מנדי ריזל מאתר COL, אחד הבחורים שהיה עד-ראיה לסיפור.

"בקומה הראשונה נמצא בית-המדרש, בקומה השניה ממוקמת הפנימיה ובשלישית משרדי ההנהלה. בבית-המדרש היו באותה עת שני בחורים: אחד ניקה את הזאל, והשני אסף את הספרים מהשולחנות, כדי להחזירם לארונות".

השיכורים התקדמו לעבר הישיבה והחלו ליידות אבנים ענקיות על בית-המדרש. "הם ראו שם את הבחורים וחשבו כנראה שאלו האנשים שדרשו מהם להיות בשקט". שלושה מחלונות בית-המדרש התנפצו. "מדובר בחלונות מיוחדים ויקרים מאוד, ששוויים רב".

אחד מבחורי הישיבה מיהר לטלפן למשטרה. בינתיים עברו הפורעים 'לטפל' בקומת הפנימייה.

"כל הפנימיה התמלאה בשברי זכוכית, זה היה נראה פוגרום אמיתי, כמו בסיפורים. מיהרנו להעיר את הבחורים שעדיין ישנו, כדי שיצאו מהחדרים לפני יפגעו", מספר עד-הראיה, שמעדיף לא להחשף.

אחרי רבע שעה מתוחה של צעקות וקללות ברוסית, זריקות אבנים וכיסאות, ושבירת חלונות נוספים, ארונות וקיר גבס, ניסו הפורעים לפרוץ אל-תוך הישיבה ולהמשיך במסע ההרס מבפנים.

למרבה הנס הדלת היתה נעולה ולמרות נסיונות הפריצה, היא לא נפתחה. "יש פה הרס רב, בזאל ובפנימיה. היה לנו נס שהם לא הצליחו לחדור אל-תוך הישיבה". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

עקבות דם שהתגלו אחר-כך ליד דלת הכניסה לישיבה, מעידות כנראה על-כך שלפחות אחד משני הפורעים נפצע במהלך ההשתוללות.

רוב הבחורים נשארו ערים עד ל'סדר חסידות', הבוקר, כתוצאה מחרדה.

הבחור שעימו אנו משוחחים מסביר: "כמעט כולם נשארו ערים. ניסינו לישון אבל היו לנו נידודי שינה ופחד. זה סיוט כשמעירים אותך באמצע הלילה, ואומרים לך לברוח מהחדר כי אבנים מתעופפות כאן".

רבע שעה לאחר שעזבו השיכורים, הגיעו שוטרים למקום וגבו עדות. ואם לא די באיחור הרב, לא תאמינו מה אמרו השוטרים, כתגובה על הערה שהופנתה לשוטרים על כך שהם איחרו: "תגיד תודה שבכלל הגענו"...

רק נס הבדיל אמש בין הנזקים העצומים שנגרמו לישיבה, לפציעות גוף חמורות.

צפו בתמונות שפרסם אתר COL מזירת הפוגרום.