אאא

יהודי חסידי מירושלים, הצליח להפתיע את ממלא מקום ראש עיריית ירושלים, יוסי דייטש, כשביקש לשלם על שלושה פחי אשפה, אותם שרף במהלך הפגנות בשכונת מאה שערים.

דייטש, שהופתע מהשיחה, ביקש לברר במה מדובר, והיהודי מהעבר השני של הקו החל לגולל בפניו את הסיפור שהביא אותו להחלטה לשלם על פחי האשפה.

"הוזמנתי לשמש כעד בחתונה של ידיד קרוב המשתייך לחסידות ידועה בירושלים", פתח היהודי את סיפורו, "הידיד ביקש ממני לגשת למעונו של האדמו"ר, שבוע לפני החתונה, מאחר והאדמו"ר מבקש לפגוש באופן אישי את העדים בחתונות בהן הוא מסדר קידושין".

היהודי המשיך וסיפר: "שמחתי על ההזדמנות שנוצרה לי לקבל את ברכת האדמו"ר, ושבוע לפני החתונה, נסעתי לביתו שם המתנתי בחדר קבלת הקהל עד שהגיע תורי. אחרי שקיבלתי את ברכת האדמו"ר, הוא ביקש לברר איתי כמה דברים בטרם יאשר סופית את כשירותי לשמש כעד בחתונה".

"האדמו"ר בירר האם אני חייב כספים לאנשים, אם אני זוכר שפעם היה לי דין תורה עם משהו ולא שילמתי, או שגזלתי משהו ושכחתי לשלם", סיפר היהודי, "השבתי באי-נעימות מסוימת שאני בן אדם ישר, מרוויח את כספי ביושר ולא זכור לי שגזלתי משהו אי פעם".

אלא שאז הגיעה התפנית. "רגע לפני שיצאתי מהחדר, נזכרתי במשהו. 'לפני כמה שנים', אמרתי לרב'ה, 'השתתפתי בהפגנה במאה שערים. הייתי צעיר והרוחות היו סוערות. החלטתי להשתתף ב'חגיגה' והצתתי עגלות אשפה שעמדו בסמוך. מאז חשבתי כמה פעמים על הנזק שגמרתי לציבור, אבל תירצתי לעצמי כל מיני תירוצים - 'הפחים האלה בכל מקרה היו נשרפים', 'זה כספי ציבור ואני חלק ממנו', ועוד כהנה וכהנה תירוצים שהגיתי בכדי להשקיט את מצפוני".

הרב'ה חייך וביקש ממני לסדר את העניין עוד לפני החופה.

 (צילום אילוסטרציה: אביר סולטן - פלאש 90)
התגייס לעזור. יוסי דייטש (צילום: כיכר השבת)

"עכשיו", אמר היהודי ליוסי דייטש, "אני פונה אליך בכדי לבדוק איך אפשר לסיים את הסיפור ולשלם את העלות של הפחים לעירייה במהירות האפשרית".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

דייטש התגייס לסייע במהירות ליהודי, אנשי לשכתו פנו לאגף התברואה בעירייה שם התברר כי עבור שלוש עגלות אשפה ייאלץ היהודי לשלם 3,250 שקלים.

אלא שהתברר בנוסף כי העירייה לא יכולה לקבל ממנו את התשלום מאחר ורק קבלנים הרוכשים מהעירייה עגלות לפינוי אשפה, הם הרשאים לשלם על עגלות האשפה, ואותו יהודי שאינו רשום בספר הקבלנים לא יכול לנהל כל התחשבנות עם העירייה באשר לעגלות האשפה.

למרות זאת, דייטש לא התייאש ופנה לבכירי האגף עד שהושג הפתרון היצירתי: העד המיועד נרשם כקבלן במחשבי העירייה והוא הזמין שלוש עגלות אשפה לרחוב מאה שערים. הסכום הועבר חיש מהר לקופת העירייה והחשבונית הועברה לאברהם, "הקבלן הטרי".

מתחת לחופה, כאשר העד נתקל במבטו של האדמו"ר, הוא שלף את החשבונית והציגה בפני האדמו"ר וכך הוכשר לשמש כעד כשר מתחת לחופה.

 (צילום אילוסטרציה: אביר סולטן - פלאש 90)
החשבונית