אאא

האם גזירת הגיוס המרחפת על אלפי בני הישיבות ואברכי הכוללים תשיב את 'העדה החרדית' ללב הציבוריות החרדית באמצעות הפגנת הענק אותה היא יוזמת או שמא שוב הציבור החרדי ייעדר ממחאת 'העדה' שאינה מכירה במדינת ישראל.

שאלת מעמדם של בני הישיבות והפטור הגורף שניתן להם משירות צבאי חזרה לקדמת הבמה בציבוריות הישראלית בשנה האחרונה עם ביטולו של חוק טל על-ידי בג"ץ.

השיח הפוליטי והתקשורתי עסק בכך לא מעט, בדרך-כלל בצורה מתלהמת ולא מידתית, ובפרט מאז מערכת הבחירות האחרונה בה זכה יאיר לפיד ומפלגתו "יש עתיד" ב-19 מנדטים וכתוצאה מכך המפלגות החרדיות "הוחרמו" מהממשלה.

המתווה המסתמן בוועדת פרי שהוקמה על-ידי ממשלת נתניהו-לפיד-בנט, מדאיגים את קברניטי היהדות החרדית העומדים כחומה בצורה מכל משמר כנגד ניסיונות הפגיעה באברכים ובני הישיבות.

אולם למרות הדאגה הגדולה והחשש הכבד לגורל עולם התורה ותקציבי הישיבות הרי שעד עתה בעצתם והכוונתם של גדולי ומנהיגי הדור לא נערכה הפגנה גדולה של כלל הציבור החרדי כדוגמת הפגנת 'חצי מיליון' שהתקיימה בשעתו כנגד בית המשפט העליון כמחאה על פגיעתו בערכי הציבור החרדי.

הסיבה העיקרית ל'שקט' היחסי היא דעתו של מנהיג הדור מרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרון לייב שטיינמן הסבור כי בעת הזאת לא יועילו הפגנות ומחאות ציבוריות על-מנת לבטל את הגזירה הקשה וכי עדיף לעשות זאת בדרכי תפילה ותחנונים כמו גם במאבק דיפלומטי שקט המסוגל להביא לתוצאות טובות יותר מאשר להכריז על "שבירת כלים" מול השלטונות.

 (צילום ארכיון: פלאש 90)
מחאת הילדים נגד גזירת הגיוס של 'העדה החרדית' (צילום ארכיון: ישי כהן, כיכר השבת)

מנגד, גורמים שונים בתנועת "אגודת ישראל" ניסו לפני מספר שבועות ליזום מסע משותף של גדולי האדמו"רים לחו"ל כדי להביא אל מעבר לים את זעקתה של היהדות החרדית כנגד הגזירות ולעורר מחאה עולמית אולם בסופו של דבר היוזמה ירדה מן הפרק.

ביום חמישי הקרוב, איסרו חג של חג השבועות בשעה 20:30 תערוך 'העדה החרדית' הפגנת ענק אותה היא יוזמת כנגד גזירות הגיוס והפגיעה במעמדם של בני הישיבות.

אין זו ההפגנה הראשונה של 'העדה' כנגד גזירות הגיוס אולם נדמה כי הפעם בשונה מפעמים קודמות מנסים בעדה החרדית לכוון ל"מיינסטרים" החרדי המודאג והחרד לעולם התורה ולגייס לצידם את גדולי האדמו"רים וראשי הישיבות במטרה להציג חזית אחידה, 'כביכול' הם מייצגים את כלל הציבור החרדי.

זאת לצד העובדה שלראשונה ההפגנה יוצאת משטחי 'העדה החרדית' לרחוב רש"י מול 'לשכת הגיוס' בירושלים, אולי כדי לסייע לכלל הציבור לבוא ולהשתתף בהפגנה.

כתוצאה מכך שיגרו בימים האחרונים גורמים בעדה החרדית משלחות רבות למעונם של גדולי ישראל וניסו "להפעיל לחץ" על מנת להציג את חתימתם בצמידות לקריאת ראשי העדה החרדית.

לשיטתם, באם בראש ההפגנה הגדולה יעמדו גדולי האדמו"רים וראשי הישיבות, מנהיגיו הרוחניים של הציבור החסידי הליטאי, הרי שהדבר יהווה מסר לכולם כי הדרך הנכונה להילחם בגזירות השלטון הינה דרכם, דרך הזעקה והמחאה הציבורית ברחובה של עיר.

אולם מתברר כי בימים האחרונים נתקלים בעדה החרדית בקשיים לא מעטים. בחסידויות גור וויז'ניץ, שלכאורה אמורים היו להצטרף להפגנה, השיבו בהתחמקות וכעת הכיוון הוא כי לא ישתתפו בהפגנה.

גורם ב'אגודת ישראל' מסביר באירוניה ל"כיכר השבת" כי "'העדה' ממילא לא לוקחים תקציבים מהמדינה אז על מה יש להם ליזום הפגנה, על כך שיפסיקו לישיבות את התקציבים באם הבחורים לא יתגייסו?".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 (צילום ארכיון: פלאש 90)
תפילת 'העדה' ותיקון חצות נגד גזירת הגיוס (צילום ארכיון: שלומי כהן, כיכר השבת)

גם הגאון רבי שמואל אויערבך שצפוי להשתתף ואולי אף לשאת דברים, לא צירף עדיין את חתימתו לכרוז, עליו חתום הרב יהושוע רוזנברגר שנשא דברים חמורים כנגד מרן הגראי"ל שטיינמן, ועוד לא קרא לכלל הציבור הנשמע להוראותיו לבוא וליטול חלק בהפגנה.

בנתיים מתנחמים ב"העדה" בקריאתו של מרן הגר"ש וואזנר להשתתף בהפגנה וכן בהצטרפותם ככל הנראה של כ"ק האדמו"רים מבויאן , בוהוש ורחמסטריווקא להפגנה, מאחר והם קרובים בדעותיהם לחוגי ה'קנאים' ומוסדותיהם אינם לוקחים ממילא תקציבים מהמדינה.

בעדה החרדית רואים גם בסיפוק את התגייסותו של עיתון 'הפלס' לטובת עצרת המחאה והמאמרים בהם מסביר לציבור כי אין עיתוי מתאים וכי זו העת לצאת להפגנות ולמחאות ציבוריות ולהפסיק את המדיניות הדיפלומטית השקטה וזאת בניגוד לעמדתה הרשמית של תנועת 'דגל התורה' בהכוונתו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן.

מלבד ההתעניינות בהפגנת הענק וברבנים והאדמו"רים שישתתפו בה, אין ספק כי מדובר בכאב ראש לא פשוט עבור הבטאונים המפלגתיים, בשאלת סיקור ההפגנה ביום שאחרי, לאחר שחלקם פרסמו את חתימת ראשי 'העדה' והגר"ש וואזנר.