אאא

לקראת בחירות? במהלך הלילה (שני) קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו משא ומתן עם בכירי השותפים הקואליציוניים, השרים יאיר לפיד וציפי לבני, בכדי לנסות ולהגיע להבנות על חוק הלאום.

נתניהו מנסה להגיע להסכמות ואולי אף לדחות את ההצבעה במליאת הכנסת על החוק - המיועדת ליום רביעי - בשבוע, בכדי שלא להפיל את הממשלה ולשלוח את מדינת ישראל לבחירות.

לפיד ולבני הודיעו כי הם וחברי מפלגתם לא יצביעו בעד חוק הלאום כפי שהוגש, לבני אף רמזה כי תצביע נגד, מה שייאלץ את ראש הממשלה לפטר אותם מהממשלה, אך כאמור - כעת נתניהו מנסה להגיע להסכמות ואף לדחות את ההצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת בכדי למנוע את המשבר.

בינתיים, נתניהו ממשיך לגשש אצל המפלגות החרדיות. לדברי הפרשן הפוליטי יוסי ורטר ב'הארץ', נתניהו רצה להבטיח את תמיכת החרדים לאחר הבחירות כדי לפזר את הכנסת.

"בימים האחרונים שיגר נתניהו כמה פעמים אישים בכירים בליכוד לראשי המפלגות החרדיות, האשכנזית והספרדית, עם המסר הבא: אם תתחייבו מראש, בפומבי, להמליץ לנשיא על ביבי למרכיב הממשלה הבאה, הוא יפרק את הממשלה לאלתר", מדווח ורטר ומוסיף כי "כך, התקציב ומע"מ אפס לא יעברו, ושנוא נפשם של החרדים, לפיד, ייאלץ לפגוש את דין הבוחר ולחטוף את המכה המסתמנת בקלפיות".

אתמול כבר הודיע יו"ר ש"ס אריה דרעי כי אין בכוונתו להיכנס לממשלה הנוכחית. לדבריו: "ממשלה חדשה תוקם רק אחרי הבחירות. על ראש הממשלה לפזר את הכנסת לאלתר וללכת לבחירות, זאת ממשלה מפולגת ומסוכסכת שכשלה בכל תחום, ואינה מסוגלת לתת לאזרחיה את שמגיע להם".

ורטר מדווח כי "החרדים הקשיבו, אך הודיעו שלא יתחייבו. לא מראש, ולא בפומבי. הם ימתינו לתוצאות האמת, לרגע האמת. הם הזיעו לא מעט בגלל נתניהו, עכשיו הם יתנו לו להזיע גם". 

כאמור, כעת הכל תלוי בידיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. אם יחליט להביא את חוק הלאום להצבעה ביום רביעי כנראה שממשלת ישראל תתפרק, ואם יידחה את ההצבעה, ייתכן שיימצא הנוסח המתאים לשני הצדדים ובכך המשבר יחלוף.

כרגע, גם לפיד וגם לבני לא מעוניינים בבחירות - בסקרים לפיד צונח לעשרה מנדטים ולבני ספק עוברת את אחוז החסימה, כך שהם יעשו הכל לרדת מהעץ אלא שנתניהו יהיה זה שיחליט עבורם האם הולכים לבחירות או לא.