אאא

טקס הכתרת הראשון לציון: בשבוע הבא, ביום שני, יגיעו עשרות רבנים, אישי ציבור ובני משפחה לבית הכנסת "רבן יוחנן בן זכאי" שברובע היהודי בירושלים, לטקס המסורתי של הכתרת הגאון רבי יצחק יוסף לתפקיד הראשון לציון.

גולת הכותרת של הטקס היא הלבשת הגלימה המסורתית, המוזהבת, אותה לובשים זה כ-300 שנה כל הרבנים שכיהנו בתפקיד הראשון לציון, למשך כל חייהם.

המשתתפים: מי שצפוי להלביש את הגלימה, הוא האב הגדול מרן פוסק הדור רבי עובדיה יוסף, במידה ומצב בריאותו יאפשר את הגעתו לטקס.

אך מי שלא ישתתף בטקס הוא הראשון לציון והרב הראשי לשעבר הגאון רבי שלמה משה עמאר. מבדיקה שערכנו עולה כי הרב היוצא מכס לשכת הראשון לציון, מעולם לא השתתף בטקס שנערך לרב הנכנס.

מדוע הרבנים לא השתתפו? בנושא הזה הדעות חלוקות. ההסבר הפשוט הוא בכדי לכבד את המשמר הנכנס שהוא יהיה עיקר הטקס ובכדי שהוא יהיה בעל הכבוד הגדול בטקס.

הציניקנים לעומת זאת אומרים כי מאז ומעולם, הראשון לציון היוצא לא היה בקשרי ידידות עם הראשון לציון הנכנס, מסיבות אלו ואחרות.

כך היה כאשר מרן הגר"ע יוסף נכנס לתפקידו - הרב יצחק ניסים לא השתתף, כאשר הגר"מ אליהו נכנס לתפקיד - הגר"ע יוסף לא השתתף, כאשר הגר"א בקשי דורון נכנס לתפקיד - הגר"מ אליהו לא השתתף, כאשר הגר"ש עמאר נכנס לתפקיד - הגר"א בקשי דורון לא השתתף בטקס וכעת כאשר הגר"י יוסף נכנס לתפקיד - הגר"ש עמאר לא צפוי להשתתף בטקס.

 (צילום: פלאש 90, כיכר השבת)
הכתרת הרב יצחק ניסים, כך תראה גלימת הגר"י יוסף (צילום: ויקיפדיה)
הגדלה

המיקום: באשר למיקום הטקס, בבית הכנסת 'רבן יוחנן בן זכאי', המסורת להכתיר את הראשל"צ במקום זה היא מסורת של 384 שנה. מלבד הכתרת הרב יצחק ניסים, שאז הרובע היהודי היה בידיהם של הירדנים והטקס התקיים בבית הכנסת 'ישורון'.

הגלימה והמצנפת: הגר"י יוסף רכש בשבועות האחרונים את הגלימה הראשונה מחייט מומחה, שתפר את הגלימה המיוחדת לרב. הגלימה תהיה בצבע כסף, כאשר בגלימה יש מיליון ומאתיים (!) תפרים מהחוט הכסוף. הגלימה נתפרה בסגנון גלימתו של הרב יצחק ניסים, כך גם באשר למצנפת שהוכנה בסגנון שחבש הרב יצחק ניסים.

סדר יום ההכתרה: את היום החגיגי יפתחו החוגגים בשעה 9:30 בבוקר, עם כניסתו של נשיא המדינה שמעון פרס ומיד לאחר מכן תרועת שופרות.

 (צילום: פלאש 90, כיכר השבת)
המצנפת אותה יחבוש הגר"י יוסף בשבוע הבא (צילום: כיכר השבת)
הגדלה

לאחר תרועת השופרות יחל ד"ר אברהם חיים, יו"ר ועדת עדת הספרדים ועדות המזרח בירושלים, בדברי פתיחה וברכה.

הנשיא פרס, יהיה ראשון המברכים, לאחריו סגן שר הדתות אלי בן דהן שעל אף השתייכותו למלגת "הבית היהודי" ופעילותו עבור תמיכה ברבנים אחרים לתפקיד, ייאלץ להשתתף בטקס מתוקף תפקידו ולצפות בניצחונה של היהדות החרדית, כן ישתתף גם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת שיישא דברי ברכה.

מיד לאחר מכן, ברכת אב מפי מרן פוסק הדור רבי עובדיה יוסף, במידה ואכן ישתתף בטקס, לפי מצב בריאותו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לאחר ברכתו של הגר"ע יוסף, יחלו ברכות הרבנים שיפתחו עם ברכתו של הראשל"צ הרב אליהו בקשי דורון, הרב הראשי האשכנזי הנבחר הרב דוד לאו והגאון רבי שלום כהן ראש ישיבת פורת יוסף ומרבני הרובע היהודי וחבר מועצת חכמי התורה.

מיד לאחר הברכות יחל הרגע המרגש של בטקס, כאשר מרן הגר"ע יוסף ילביש את בנו בגלימת הראשון לציון, לאחר-מכן יו"ר  ועד העדה הד"ר אברהם חיים יכובד בקריאת כתב ההכתרה ומיד לאחר-מכן יחתמו עשרות הרבנים ואישי הציבור המשתתפים בטקס על כתב ההכתרה שיוגש לראשון לציון הנכנס.

הטקס יסתיים בשעה 12:00 בצהריים כאשר הראשון לציון יישא את נאום הכתרתו בפני האורחים והמשתפים לראשנה כשהוא לבוש בגלמה המכובדת.

את הטקס ינחה הרב יעקב עדי, רב העדה הספרדית. הפייטן משה חבושה ינעים את המעמד.

בטקס ישתתפו 150 מוזמנים בלבד, גם הם יצטרכו להיכנס עם הזמנה שחתומה על-ידי משטרת ישראל ובהצגת תעודה מזהה. 

 (צילום: פלאש 90, כיכר השבת)
150 מוזמנים בלבד. הזמנת כבוד לטקס ההכתרה (צילום: כיכר השבת)
הגדלה