אאא

ארגון נפגעי פעולות הטרור פותח במתקפה כנגד כוונת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשחרר מאות מחבלים בתמורה לשחרורו של המרגל היהודי יונתן פולארד הכלוא בארצות הברית.

אחר הצהריים (שלישי) קיימו ראשי הארגון מסיבת עיתונאים סמוך לבית ראש הממשלה בירושלים, במהלכה הגיבו המשפחות השכולות על המתווה המתגבש.

יו"ר אלמגור, מאיר אינדור, אמר כי יש לשחרר את פולארד, אך לא בכל מחיר. לדבריו, "ישראל שילמה גם בהסכמים קודמים והאמריקנים רימו אותנו. הפעם נראה כי ממשל אובמה מתעלה על עצמו בתרגילים נבזיים".

אביה של רות פוגל ז"ל, שנרצחה בפיגוע באיתמר, יהודה בן-ישי, אמר כי "אנו נמצאים ברגע גורלי של עם ישראל ומדינת ישראל מאז הקמתה". לדבריו, "היום רוצחי המשפחה שלנו מכונים אסירים. הם כבר לא 'מחבלים'. כשמביאים את ראש הממשלה לשחרר אותם, הופכים אותנו לאנשים לא מוסריים כי אנחנו מוותרים על כל סולם הערכים שלנו".

הוא סיפר על פגישתו בעבר עם פולארד: "הוא אמיץ ואציל וכדי להפוך אותנו לאנשים לא מוסריים רוצים לעשות החלפה בין אדם שמזמן היה צריך להיות איתנו כאן תמורת שחרור מחבלים. אנחנו כאן כדי לחזק את ראש הממשלה והשרים: יש לכם את המנדט להגיד לא".

כזכור, על פי ההסכם המתגבש, תשחרר ארצות הברית את פולארד לפני ליל הסדר, ובתמורה, תשחרר ישראל 26 אסירים, בהם ערביי ישראל שהיו אמורים להשתחרר בפעימה הרביעית, ובנוסף עוד כ-400 אסירים שלא היו מעורבים במעשי רצח.

בנוסף, נתניהו הסכים לריסון הבנייה בשטחים שמשמעותה אי פרסום מכרזים חדשים לבנייה מעבר לקו הירוק.

מנגד, העסקה עדיין תלויה בהחלטת הצד הפלסטיני, כאשר על יו"ר הרשות אבו מאזן, מופעל לחץ כבד מאוד שלא להסכים לעסקה החדשה ולדרוש שחרור גדול יותר של מחבלים, כמו גם מחבלים "בכירים", כמו מרואן ברגותי ואחרים.

מחר צפוי מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, לשוב לישראל כדי להיפגש עם אבו מאזן בעניין זה.