אאא

הולכים לבחירות: כבר במהלך הפגישה המכרעת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד היה ברור שמדינת ישראל תלך לבחירות, מייד בסיום הפגישה שני הצדדים יצאו אל התקשורת והטיחו זה בזה האשמות.

מחר, יום רביעי, יצטרכו ראש הממשלה ויו"ר 'יש עתיד' להצביע על החוק לפיזור הכנסת שהגישו סיעות האופוזיציה. אם לא תהיה דרמה של הרגע האחרון - הרי שהם יצביעו בעד החוק. לאחר אישור החוק, יצטרכו הסיעות להגיע להסכמה עם יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין לתאריך הבחירות כאשר הערכה היא כי הבחירות יתקיימו בחודש מרץ.

אתמול, דקות ספורות לאחר סיום הפגישה הוציאה לשכת ראש הממשלה נתניהו הודעה חריפה נגד יאיר לפיד: "אזרחי ישראל הטילו עליי אחריות ועם הממשלה הזאת אי אפשר לנהל את המדינה באופן שבו אזרחי ישראל מצפים מאיתנו".

"אם ההתנהלות חסרת התקדים של חלק משרי הממשלה תימשך, לא יהיה מנוס לבקש שוב את אמונו של הבוחר. זאת לא החלופה שאני מעוניין בה, אך אפשרות גרועה יותר היא קיום ממשלה שבה שרים מכשילים את פעולותיה ומדיניותה בניגוד לאינטרסים של הציבור. גרירת המדינה בתוך המציאות הזאת היא חלופה גרועה יותר", לשון ההודעה.

מנגד, שר האוצר לפיד תקף את נתניהו: "הדרישות של ראש הממשלה כלפי יש עתיד חושפות את האינטרסים הפוליטיים הברורים שלו ואת המחויבות שלו לחברי מרכז הליכוד, לאינטרסים זרים ולעסקנים", נמסר בהודעה הרשמית של יש עתיד. "נתניהו מוביל את ישראל לבחירות מיותרות. ראש הממשלה בחר, גם הערב, לנהוג בחוסר אחריות לאומי ולשים את הצרכים של הציבור הישראלי בסוף סדר העדיפויות שלו. נתניהו מעדיף דיל שרקם עם החרדים על הקדמת הבחירות על פני האינטרסים של כלל אזרחי ישראל".

לדברי 'יש עתיד': "אזרחי ישראל מבינים היום שבראש המדינה ניצב ראש ממשלה שלא עומד בהתחייבויותיו. ראש ממשלה שמעדיף את האינטרס האישי והישרדותי שלו על פני טובתו של הציבור. ראש הממשלה מעדיף לגרור את המשק כולו לבחירות מיותרות שישתקו את הכלכלה, שיכבידו על המשק, שיעצרו את כל הרפורמות שתוכננו להיטיב עם אזרחי ישראל וימנעו מהזוגות הצעירים בישראל הזדמנות לקנות דירה משלהם עם מימוש חוק מע"מ אפס".

שרת המשפטים ציפי לבני אמרה כי "הבחירות הם לא על מע"מ אפס, אלא על אם תהיה פה מדינה ציונית או קיצונית. אלה בחירות בין מחנה ישראלי וציוני לבין הגורמים הקיצוניים והמסוכנים שצריך למנוע מהם מלהשתלט על מדינת ישראל ולהרוס אותה. זו ההכרעה שעל הפרק: ציונות מול קיצוניות". 

כמו כן, גורמים במפלגת התנועה הוסיפו כי "הניסיון לייצב את הקואליציה היה בלוף. נתניהו סגר דיל עם החרדים ועם בנט. האירוע כולו נועד לכסות דיל ולהציב את התנאים לבחירות. ימין חזק".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין מהליכוד, אמר: "אני קורא ליאיר לפיד לקבל את התנאים שהציב לו ראש הממשלה ולא לגרור את מדינת ישראל לבחירות. אין שום סיבה בעולם לסרבנותו של לפיד להביא לצה"ל את התקציב המינימלי הנדרש לפעילותו התקינה ואין שום סיבה להתעקש על תוכנית מע"מ 0, שלדעת רוב המומחים תעשיר רק את הקבלנים".

יו"ר ש"ס אריה דרעי הגיב להכרעה שהולכים לבחירות, קרא להגיע במהירות לתאריך מוסכם לבחירות, ואמר: "אזרחי ישראל זכאים לממשלה חברתית שתפעל למענם ולא נגדם. ש״ס תעמוד על דרישות הברזל שלה בכל ממשלה שתקום: 30 ש"ח שכר מינימום, וביטול מע"מ על מוצרי יסוד".

יו"ר 'דגל התורה' ח"ר משה גפני הגיב: "שביבי יאכל את העוגה שבישל עם לפיד. אין כל ספק שיאיר לפיד ינסה בכל דרך להעביר את הכדור התקשורתי לחרדים ולטעון שפרש בגלל דיל עם החרדים אבל לא נאפשר זאת.

"החרדים לא במשחק הזה. לפיד נכשל בתפקידו, ונתניהו יאכל את העוגה שבישל בברית עם לפיד ובהדרת החרדים מהממשלה".