אאא

הישג לדני דנקנר בעליון: בית המשפט העליון קיבל חלקית את ערעורו של יו"ר בנק הפועלים לשעבר והפחית את עונשו משנת מאסר ל-8 חודשי מאסר. "אין להקל ראש בפגיעה בניהול תקין של הבנק שנגרמה עקב מעשיו בייחוד נוכח מעמדו הרם בתוך הבנק", כתבו שופטי העליון בפסק הדין.

שופטי העליון, אליקים רובינשטיין, סלים גו'בראן ואסתר חיות דנו בחודש שעבר בערעורו של דנקנר על שנת המאסר שנגזרה עליו במסגרת כתב האישום שהוגש נגדו בפרשת הבנק הטורקי שהסתיים בהסדר טיעון.

דנקנר, שהודה והורשע בעבירות של מרמה והפרת אמונים, פגיעה בניהול תקין של תאגיד וקבלת דבר בתחבולה, נידון בדצמבר האחרון על ידי שופט המחוזי בתל אביב, צבי גורפינקל, כאמור לשנת מאסר בפועל ולקנס כספי של מיליון שקל. הוא הגיש ערעור לבית המשפט העליון.

באי כוחו של יו"ר בנק הפועלים לשעבר, עוה"ד יורם ראב"ד, יוסי בנקל, נבות תל-צור וטל שפירא אליהם הצטרף עו"ד יעקב ויינרוט ערערו על גזר הדין לבית המשפט העליון. "מדובר", טענו, "בעונש בלתי מידתי ובלתי הולם את העבירות".

"דני דנקנר נפל מאיגרא רמה, האיש למעשה נמחק מבחינת מעמדו ומבחינת יכולתיו הכלכליות. הוא היה מושעה תקופה ארוכה מהבנק כשמעל ראשו מרחפות עבירות חמורות של מרמה ושוחד. בסופו של יום צריך לשים את הדברים בפרופורציות מדובר בניהול שלא כדין, אך לא מעבר לזה", אמר עו"ד ויינרוט במהלך דיון על גזר דינו של דנקנר שהתקיים בתחילת החודש בביהמ"ש העליון.

"האם זהו המקום לתת לאדם מאסר בפועל - בנסיבות הכוללות מדובר באיש שהוא לא משוחת והעונש הראוי הוא מאסר שירוצה בעבודת שירות", שאל עו"ד ויינרוט במהלך הדיון בביהמ"ש העליון.

לדברי ויינרוט, ביהמ"ש קבע במקרה זה קביעה שלא היה מקום לדון בה והיא שדנקנר עשה מעשה שפוגע קשות באמון הציבור שיכולה להוביל עד להתמוטטות הבנק. "הדבר הזה", אמר ויינרוט, "אי אפשר להעלות אותו על הדעת- זה אפילו לא נכלל בכתב האישום. איך ביהמ"ש הגיע למסקנה הזו? צריך להביא ראיות על הדבר הזה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

עו"ד תל צור הוסיף גם הוא כי הקלה בעונש שהוטל על דנקנר תחזק את אמון הציבור בעסקאות הטיעון ובכך יש אינטרס הציבורי. לדבריו, הנאשם הודה בכתב אישום מתוקן ולקח אחריות על מעשיו ויש לכך משקל.

עוד התייחסו הסנגורים לגזר הדין במשפט הירושלמי של אהוד אולמרט, אז הורשע ראש הממשלה לשעבר בעבירה אחת של הפרת אמונים שכללה -ארבעה מקרים בהם נקבע כי הייתה "סטייה חמורה מן השורה", אך נידון רק למאסר על תנאי. "אי אפשר לאבחן את אולמרט לפי אף פרמטר", הוסיף ויינרוט, "לא מבחינת בכירות, חומרת מעשים, זמן. אצלנו זה עובד בתאגיד, שם זה עובד ציבור. רמה של שר, ראש ממשלה".

נציג הפרקליט, ד"ר מאור אבן חן, ציין מנגד, כי העבירות שביצע דנקנר לא בוצעו בתאגיד פרטי, גם לא בתאגיד ציבורי רגיל, אלא בבנק הגדול במדינה. "המערער לא בתפקיד זוטר, אלא בתפקיד הבכיר בבנק - היו"ר. עמד בראש התאגיד הגדול במדינה ומבצע את העבירה לאורך תקופה של שנים. דנקנר עמד בראש הדירקטוריון כשתפקידו לפקח על התנהלות הבנק, אך פועל בניגוד עניינים, פועל בניהול התקין של הבנק ומקבל בתחבולה גם מהבנק וגם מבנק זר שמנהל באותה תקופה עניינים עסקיים מול הבנק".

לצד העונש שהוטל על דנקנר בפרשה בנק הפועלים, הוא צפוי לרצות עונש מאסר נוסף של 3.5 שנים, אלו נגזרו עליו במסגרת פרשת הולילנד.