אאא

מלחמת השבת: יו"ר ש"ס אריה דרעי תוקף בצהריים (חמישי) את החלטת בית המשפט בתל אביב לאפשר למרכולים להמשיך ולפתוח את עסקיהם בשבתות.

"בית המשפט הוכיח היום בפעם המי יודע כמה, כי שלטון החוק הוא עניין גמיש המותאם באופן אישי לאג'נדות האישיות של שופטיו", אומר דרעי בתגובה.

לדבריו, "גם כאשר ישנו חוק ברור, מצא לנכון בית המשפט להתעלם מהחוק על חשבון זהותה היהודית של מדינת ישראל ועל חשבונם של העסקים הקטנים שעלולים לאבד את מטה לחמם כתוצאה מהרוח הגבית שנתן היום בית המשפט לפורעי החוק".

עיריית תל אביב פנתה לפני יומיים לבית המשפט המחוזי בבקשה להוציא לבעלי המרכולים הגדולים בת"א צו סגירה לשבת הקרובה, אלא שהבוקר (חמישי) הכריע השופט אביאם ברקאי כי החנויות יוכלו לפתוח בשבת הקרובה.

השופט ברקאי החליט לדחות לנובמבר את הדיון בנושא סגירה בשבת של המרכולים בת"א, עד אחרי החלטת שר הפנים גדעון סער בנושא ובכך אישר להקפיא את המבצ הקיים בו המרכולים ימשיכו לחלל שבת.

השופט הסביר את החלטתו ואמר: "אני לא מקל בזה ראש ולא סבור כי זו בקשה שיכולה להינתן על אתר. לא ייתכן מצב בו העירייה תגיש בקשה ביום שלישי וביום חמישי יינתן צו לסגירה של עסק".

עורכי הדין של עיריית תל אביב טענו במהלך הדיון כי מספיקה העובדה שבעלי החנויות פותחים את שעריהם בשבת על מנת שבית המשפט יוציא להם צו סגירה.

אך השופט תהה: "מדוע אני צריך להוציא צו סגירה לחנויות? העירייה צריכה להיערך לכך שלא רק שאלת השבת היא הקובעת האם יש לסגור עסק וכי סמכות השופט הינה לשקול לא רק את עצם הפתיחה בשבת אלא גם מעבר לזה".

כזכור, מועצת עיריית תל אביב אישרה ברוב קולות את ההצעה לתיקון חוק העזר העירוני המאפשרת מתן היתרים ל-165 עסקים לפעול בשבת בניגוד לכ-300 עסקים הפתוחים בימים אלו. ההחלטה טעונה כעת את אישורו של שר הפנים גדעון סער, שאמור להכריע האם חילולי השבת יותרו לראשונה בחוק.