אאא

יהודים שעברו לאחרונה בסמוך לקברי-המלכים הנמצאים במזרח ירושלים הבחינו כי במקום נתלו דגלים וכרזות בערבית, המודיעים על פתיחת תיאטרון למופעי בידור שונים במקום. בביקור של כתב 'שעה טובה' בקקברי המלכים השבוע, הבחנו כי אכן במקום מתקיימים אירועים פרוצים והופעות מבזות, קהל רב מגיע למקום, בשער עומדים אנשים שמוכרים לנכנסים כרטיסים, וגם רוכלים שמוכרים דברי מתיקה ואוכל לאנשים המגיעים להופעות הפרוצות.

כידוע, קברי המלכים היו במשך מאות רבות של שנים מקום עלייה לרגל ליהודי ירושלים שהגיעו להתפלל במקום ולשפוך צקון לחשם בקברים בהם קבורים לפי המסורת, אותה מביא רבי משה חאגיז בשם האר"י הקדוש, נקדימון בן גוריון וכלבא שבוע.

מזה כמה שנים שלא ניתן להיכנס למקום בשל העובדה שהוא נרכש באורח תמוה על-ידי אדם פרטי. כעת מסתבר, שאם לא די שלא ניתן להגיע למקום כדי להתפלל, הרי שהמחזיקים במקום עושים בו כבשלהם, מבזים אותו ועורכים בו הצגות פרוצות ומופעי בידור.

אדם נוסף שהגיע למקום בשבועות האחרונים וניסה לברר מה מתרחש בתוך מתחם 'קברי המלכים', הוכה בידי ערבי שמחזיק את עצמו כמנהל המקום, במטרה לגרש אותו. אותו אדם מספר לנו, כי הוא פנה כבר מספר פעמים לחוגי הקנאים במטרה לעורר אותם להפגין על ביזוי המקום, אך את אף-אחד מהם לא מעניין הדבר. "כנראה שיש להם דברים חשובים יותר לעשות", הוא אומר ל'שעה טובה'.

הגה"צ המקובל רבי אביש ציינווירט שליט"א מראשי ישיבת 'אנשי מעמד' ורב ציון הקודש שמעון הצדיק שנמצא בסמוך לקברי המלכים, הזדעזע כאשר שמע על הביזוי והחילול שמתרחש במקום.

בשיחה עם 'שעה טובה' השבוע: "במשך שנים נהגתי להגיע למקום בכל חול-המועד יחד עם ילדיי, אבל בשנים האחרונות לא ניתן להגיע למקום. כעת משנודע לי מה שמתרחש שם, זה כואב מאוד. צריך לעשות מה שאפשר כדי להציל מקום קדוש כזה. חייבים לעשות מה שאפשר למנוע את זה, ולא רק למנוע, מפני שכמה שנים כבר אי אפשר לגשת לשם כדי להתפלל. אחרי שימנעו את חילול וביזוי המקום, יש לפעול שיהודים יוכלו לגשת למקום ולהתפלל.

"בספר חיבת ירושלים כתוב, שכאשר הייתה עצירת גשמים בירושלים, הגאון רבי ישראל משקלאב, תלמידו של הגר"א ומחבר ספר פאת השולחן, ערך תפילה גדולה בקברי המלכים, מכיוון ששם נקבר נקדימון בן גוריון, ומייד אחרי התפילה היה יורד גשם גדול. הרי באותה תקופה היו יכולים ללכת גם לכותל המערבי, ולקבר שמעון הצדיק, אבל רבי ישראל משקלאב בחר ללכת לשם – כנראה שיש סגולה ועניין מיוחד בזה כדי למנוע עצירות גשמים".

פנינו לרב המקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ' במטרה לשמוע את דעתו על המתרחש במקום והוא מסר לנו את הדברים הבאים: "אני לא שומע את זה לראשונה. זה מצער וכואב מאוד, אני חושב שמי שאחראי לדברים הללו, זו עיריית ירושלים. מדובר בעניין חמור מאוד, למרות שהמלכים לא קבורים שם, אבל מדובר באתר קדוש. אסור שזה יקרה, זה עוד אחד מהחורבנות שמתקיימים לאחרונה בירושלים. אני קורא לעיריית ירושלים ולכל הגופים הממונים על תכנון ובנייה, שיפעילו את סמכויותיהם ויפסיקו את התופעה הזו. פניתי בנידון בעבר בשל שמועות שונות לראש-העיר ולחברי העירייה, ואני מקווה שהם ינקטו בפעולות הראויות".