אאא

סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, הכריז הערב (ג'), כי רק מדינת ישראל היא שצריכה להיות אחראית לבטחונה, לא אף גורם אחר, ידידותי ככל שיהיה, אך הדגיש כי טרם הגיע הזמן למהלומה על מתקנים גרעיניים באיראן. הוא אמר עוד, כי בתוך שנתיים, ההנהגה הנוכחית באיראן, לרבות מחמוד אחמדיניג'אד, כבר לא תהיה על כנה.

בנאום באטלנטה, בוועידה של כנסת הרבנים (Rabbinical Assembly), הגוף המרכזי של הקהילה היהודית הקונסרבטיבית בארה"ב, אמר ביידן כי ברצונו לחזור על דברים שאמר לשר הביטחון, אהוד ברק, בפגישה בארבע עיניים שהתקיימה באחרונה: "הבהרתי לו בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים, שלו אני הייתי ישראל, לא הייתי עושה מיקור חוץ של הביטחון הלאומי שלי לשום גורם זר, לשום מדינה אחרת, אפילו לא למדינה נאמנה, כמו ארה"ב. אם ישראל תגיע למסקנה שהיא על סף הרגע שבו לא תוכל למנוע יותר פיתוח נשק גרעיני באיראן, ותתקוף, זו זכותה. אף מדינה לא צריכה לעשות מיקור חוץ של ביטחונה".

אך ביידן הדגיש: "חלון (ההזדמנויות) לא נסגר, מבחינת ישראל, אם היא תחליט לנקוט צעד צבאי על דעת עצמה".

"אנו וישראל, לרבות המומחים הצבאיים של שתי המדינות, נמצאים בדיוק על אותו דף", אמר סגן הנשיא. "אנו חולקים כל פיסת מידע. לפעמים, מה שהישראלים מספרים לנו דווקא מרגיע אותנו. ואנו יודעים שאיראן טרם הגיעה למטרה שהיא שואפת אליה. החלון של ישראל טרם נסגר".

אבל, אמר ביידן, החלון הדיפלומטי הולך ונסגר. המגעים הדיפלומטיים עם איראן לא יימשכו לנצח. הוא ציין שהסנקציות שהולכות ומתעצמות "נושכות באופן מכאיב" את כלכלת איראן והסבב הבא שלהן, שייכנס לתוקף בקיץ, "יהרוס" את הכלכלה האיראנית. כבר עתה מתקשה איראן לבצע עסקות כלכליות בינלאומיות בסיסיות, לרכוש מוצרי נפט מזוקקים או לבטח את אוניותיה. סגן הנשיא ניבא שבתוך שנתיים ההנהגה הנוכחית בטהראן, לרבות הנשיא מחמוד אחמדיניג'אד, לא תהיה עוד בשלטון. הוא לא הסביר כיצד הוא חוזה את קץ ההנהגה העכשווית: הפיכה, מפלה בבחירות או התקפה מבחוץ.

הוא אמר כי המדיניות (האמריקנית) כלפי איראן אינה מדיניות של ריסון ובלימה וכי ארה"ב "תמנע מאיראן השגת נשק גרעיני בכל דרך... שום אופציה אינה מוסרת מהשולחן".

חלק גדול מדברי ביידן היה בעצם נאום בחירות, שבו הודגשה ידידותו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה לישראל. "אני רוחש דאגה לישראל יותר מאשר אי פעם בגלל הקמפיין לשלול ממנה לגיטימציה", הוא אמר. "יש רק מדינה אחת בעולם שמתייצבת באופן חד-משמעי נגד הקמפיין הזה, קמפיין שמתבצע באופן הכרתי ותת-הכרתי. בכל הזדמנות, בכל רגע, הממשל שלנו יצא נגד המאמצים לשלול לגיטימציה מישראל".

"לכן אני גאה לשרת בממשל אובמה", הוא המשיך. "תמיכתי בישראל מעולם לא הועמדה בספק ומעולם לא הייתי מצטרף לנשיא שלא חולק את השקפותי כלפי ישראל".

ביידן ציין שנאומו של אובמה בקהיר, בתחילת כהונתו, נאום שחולל ביקורות רבות על אובמה בישראל ובעולם היהודי, דווקא נתן ביטוי חזק למחויבות הנשיא לישראל: "הוא הבהיר שהלגיטימציה של ישראל אינה נושא לוויכוח ותמיכת ארה"ב בישראל אינה נושא לוויכוח".