אאא

הביקורים ללא תשלום ובתיאום מראש.

בחול המועד סוכות יתקיימו סיורים ב-4 עד 8 באוקטובר 2009, בין השעות 08:30 – 15:00

לקראת החג פתחה חברת "מקורות" קו חינם לתיאום ביקורים: 1-800-250-270

• מרכז המבקרים "מעיינות הירקון" – צומת המים הראשי של המדינה

חוויה והפתעות מעל ובתוך האדמה

מתחת לכביש מספר 483, המחבר בין פתח-תקווה לראש-העין, חבוי בתוך האדמה צומת ראשי וגדול המווסת כל יום זרימה של שליש מתנועת המים של המדינה. עד לכאן מגיע מימת הכנרת "המוביל הארצי".

כאן הוא חובר לשני קווים גדולים וראשיים, קווי "ירקון-נגב", המזרימים מים עד מצפה רמון. כאן הוא גם חובר לקו נוסף, קטן יותר אבל חשוב: קו דן.

במרכז המבקרים הקיים במקום מציעה חברת "מקורות" מסע מרתק לסיפורם של המים במדינה באמצעות הרצאה והמחשות, באמצעות הרצאה והמחשות. כאן מתוודעים המבקרים לעובדה המעניינת כי יש סוגי מים שונים: מים שפירים, מים מותפלים, מי שפכים מטוהרים, מי שיטפונות ומי מעיינות, מי תהום ומים עיליים, מים מלוחים ומים מליחים. לא כל הסוגים נועדו לשתייה, אך "מקורות" דואגת כי כולם יהיו שמישים.

כמו כן נערך סיור בתחנה ההיסטורית התת-קרקעית, המציגה את סיפור הקמת מפעל "ירקון-נגב" באמצעות תערוכת צילומים חווייתית.

לקינוח מתקיים סיור במעיינות הירקון, החבויים מעבר לכביש בתוך סבך האשלים והצומח.

משך הביקור באתר כשעה וחצי.

יש לתאם את הביקור מראש בטלפון מס': 9388961–03

• מרכז המבקרים "אתר ספיר"

מרכז המבקרים באתר ספיר ממוקם צפון-מערבית לחוף הכנרת, צמוד לאכסניית הנוער "כרי דשא". האתר מציע לקהל סקירה מגוונת הכוללת תיאור איך מגיעים המים אל הברז, הדרכה מרתקת בנושא "מוביל המים הארצי" וחשיבותו במערכת אספקת המים, סיפורים היסטוריים הקשורים להקמתו של המפעל הלאומי, הסברים על מפלס הכנרת ועל איכות המים. ההדרכה ניתנת מול דגם-חתך "המוביל הארצי" ומלווה בסרטים בנושא בניית המוביל, איכות המים, חיסכון במים.

הביקור כולל סיור בתחנת השאיבה החצובה בהר. בתחנה 4 יחידות שאיבה ענקיות, שמעלות את מי הכנרת לגובה של 250 מטר.

בנוסף ניתן לבקר במצפור צ'רה, המאפשר תצפית על הגיחון בנחל עמוד, אשר פועל לפי חוק הכלים השלובים.

משך הביקור באתר שעה וחצי.

יש לתאם את הביקור מראש בטלפון מס': 6714770- 04

• מרכז מבקרים "תחנת שמחה"

את פעילותה של "מקורות" בדרום הארץ מאפיינת ההתמודדות עם האתגר של אספקת מים לאזור ממחסור במקורות מים שפירים טבעיים. ההתמודדות החלה עוד לפני קום המדינה, מתוך ראייה לאומית והכרה בחשיבות ההתיישבות והפיתוח של חבל ארץ זה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"תחנת שמחה" היא מהתחנות המרכזיות של "מקורות" בנגב. התחנה שולטת על חלוקת המים השפירים ומי הקולחים לשדות ומטעים, עיירות, קיבוצים ומושבים, מפעלי תעשייה, פארקים ואתרי תיירות.

התחנה נמצאת על כביש דורות רוחמה שבסמוך לעיר שדרות.

הביקור בתחנה כולל פעילויות מגוונות: הסבר איך מגיעים המים אל הברז; סקירה על מצב משק המים, על מקורות המים באזור ועל חלוקת המים המגיעים מן הצפון אל אזורי הנגב השונים; צפייה בסרט; הדרכה וסיור במנהרת המשאבות, שהוסבה למוזיאון היסטורי מרשים. עוד בשטח התחנה תצוגת אביזרי מים משנות ה-50 ואילך, הממחישה את התפתחות האמצעים הטכנולוגיים.

אביזרים רבים פותחו ושולבו במתקני "מקורות", על בסיס הניסיון שנצבר בשטח: מגופים, שסתומי אל-חזור שסתומי אוויר, מתקנים לסגירת מגופים, מדי מים, אמצעי פיקוד וקשר.

במקום גם גן ארכיאולוגי יפה ומיוחד, של מוצגים מתחומים שונים.

משך הביקור באתר כשעה.

יש לתאום את הביקור מראש בטלפון מספר : 6620666- 08 – הביקורים וההדרכות - חינם.