אאא

עונשו של האסיר הבטחוני נאאל רפיק סלהב, שמרצה 30 שנות מאסר בגין עבירות ביטחון חמורות, לא יקוצר. כך הורה היום (שלישי) בית המשפט המחוזי בנצרת.

החלטת בית המשפט מגיעה למרות שוועדת השחרורים של השב"ס המליצה לקצר את עונשו של סלהב ב-10 שנים בשל "שינוי אידיאולוגי". בכך קיבל בית המשפט את עתירתה של פרקליטות מחוז צפון שעתרה כנגד החלטת ועדת השחרורים לפני כשלושה שבועות.

הפרקליטות הגישה חוות דעת מטעם שירות הביטחון הכללי שבה הובע חשש שהאסיר ישוב אל מעגל הטרור, ובית המשפט נתן צו עיכוב ביצוע של שבעה ימים. כאמור, היום פסקו השופטים ברוב קולות כי אין לשחררו.

על פי חוות הדעת, "המשיב מודה במיוחס לו באופן כללי אך ממזער מחומרת מעשיו, ואינו מגלה כל אמפתיה לקורבנותיו".
לדברי בית המשפט, "השינוי האידיאולוגי הוא מהפה אל החוץ ונועד לזכות את המשיב בשחרור מוקדם".

כאמור, ההחלטה התקבלה ברוב קולול, כאשר סגן נשיא בית המשפט בנימין ארבל פסק כי אין להתערב בהחלטה, אך עמיתיו – השופטים יונתן אברהם והשופטת יפעת שטרית – הותירו אותו בדעת מיעוט והחליטו לקבל את עמדת הפרקליטות.

לדברי השופטים, "מדובר באסיר מתוחכם אשר מנסה לתמרן את דרכו הארוכה בכלא לצורך השגת שחרור מוקדם בכל דרך אפשרי. אידיאולוגיה קיצונית אינה ננטשת או מוחלפת בהינד עפעף".

סלהב, תושב מזרח ירושלים, שימש כפעיל של ארגון הטרור חמאס מאז שהיה בן 17. בגיל 19 הוא נתפס ונשפט ל-30 שנות מאסר בגין עבירות ביטחון חמורות - תכנן ונטל חלק פעיל ומרכזי בהוצאתם לפועל של פיגועי תופת בלב ירושלים.

בין היתר, הסיע אל שוק מחנה יהודה מחבל שנשא על גופו מטען מוכן להפעלה, שבחסדי שמים לא התפוצץ.

בהזדמנות אחרת, שדד באיומי סכין רכב מבני זוג מירושלים וסייע בהטמנת מטען חבלה ברכב בחניון בעיר.