אאא

הפרשן הכלכלי של ערוץ ועיתון "הארץ" סופג ביקורת נוקב מבכיר ברשות השניה לטלויזיה ולרדיו, בעקבות התבטאויות קשות שהשמיע נגד המגזר החרדי בשבועות האחרונים.

כזכור, בשיאה של מחאת הדיור תקף נחמיה שטרסלר את החרדים באומרו: "בואו נדבר על כמה סקטורים שמופלים לטובה כבר כמה שנים. נתחיל עם החרדים - שאצלם אין בעיה לקנות דירה ברבע מחיר, לקבל משכנתאות, לקבל טיפול בילדים עד השעה ארבע עם ארוחת צהריים כמעט בלי מחיר". 

הפרשן אמר את הדברים במהלך שידור חי בערוץ 2, במהדורת החדשות - משדר האקטואליה הנצפה ביותר בישראל. היתה זו הסתה חמורה בפריים טיים.

אחרי ההתבטאות הזאת, שוגרה תלונה מונמקת על-ידי אחד הצופים לרשות השנייה, האחראית על ערוצי הטלויזיה המסחריים ועל תחנות הרדיו בישראל.

התלונה הועברה לחברת החדשות של ערוץ 2, עליה השיב סמנכ"ל התוכן, חיליק שריר. שריר כותב, בין היתר: "אנו, כעורכי חברת החדשות לא מכתיבים לפרשני החברה באיזה קו לנקוט או איזה עמדה להביע - אנו סומכים על מקצועיותם, עצמאותם ושיקול דעתם". 

ביקורת חריפה

שריר מביא את דברי הפרשנות של שטרלסר ומדגיש: "זוהי דעתו ואיני רואה כל פסול בהבעתה. רבים מעובדי החברה, ואף מעורכיה, אינם מזדהים עם עמדה זו, אך יחד עם זאת כולם סבורים כי היא ראויה להישמע".

הדברים הללו לא הניחו את דעתו של גיורא רוזן, נציב תלונות הציבור של הרשות השניה. וכך הוא כותב לשולח התלונה: "צפיתי בכתבה וקראתי את תגובת חדשות 2. נכון שמדובר בפרשנות ונכון שחופש הביטוי מתיר לומר את מה שאמר שטרסלר.

"עם זאת, לעניות דעתי הדיבור הגורף והמכליל שלא הביא נתונים, צבע את כל החרדים כאוכלי חינם, וזה אינו נכון ואף לא הוגן.

"צריך להצטער על אמירות כוללניות שיש בהם השחרה בלי סיבה. זה רידוד המסרים. חבל. בנסיבות אלה, טענתך צודקת".