אאא

מחלוקת בסיעה החרדית: בימים האחרונים, הצעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לחברי הכנסת החרדיים, להמליץ עליו לנשיא המדינה כמי שירכיב את הממשלה הבאה לאחר הבחירות - בתמורה להליכה מיידית לבחירות והבטחה לשילובם בקואליציה העתידית, ניצבת על שולחנם של גדולי ישראל שאמורים לקבל הכרעה בסוגיה המהותית.

הסמן הראשון לרצינות העניין היה בפגישתם של חברי הכנסת של תנועת "דגל התורה" לפני שבועיים במעונו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן, שם העלו הח"כים בפניו את הצעת נתניהו אולם הדבר לא יצא אל התקשורת אלא רק ביום ראשון שלאחריו, כאשר ח"כ יעקב ליצמן כינס את חברי הכנסת של "אגודת ישראל" לדווח להם על הצעת נתניהו.

יממה לאחר מכן כבר דיברו על-כך בגלוי חברי הכנסת אריה דרעי, משה גפני ויעקב ליצמן בפאנל שהתקיים ב'כנס הנבחרים' בניר עציון כשחלקם טענו כי אין מדובר בהצעה רצינית ואילו חלקם האחר לא פסל את האפשרות על הסף.

בימים האחרונים עורך ח"כ יעקב ליצמן סבב ביקורים בקרב האדמו"רים חברי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל במטרה לעדכן אותם במהלכים וכמו כן להתייעץ עימם ולקבל את הכרעתם בנושא הרגיש והחשוב.

כך לדוגמא הספיק ליצמן לבקר בבתיהם של מרנן האדמו"רים מבעלזא, ויז'ניץ, צאנז, בויאן ביאלה והיד עוד נטויה.

אלא שכעת מתברר כי בתוך "יהדות התורה", מפלגתו של ליצמן, לא כולם אוהבים את המסע המתוקשר בחצרות האדמו"רים, דבר שגורם לדעתם לנזק גדול לאינטרס הפוליטי והציבורי של המגזר החרדי ואולי אף לעלייתו בעתיד של לפיד, כאשר בקרב העיתונאים והפרשנים נוצרה התחושה שהחרדים יכריעו את גורל הממשלה וכי כעת ממתין נתניהו אך ורק להכרעתם של גדולי הדור.

"הכל טוב ונכון", אומר ל"כיכר השבת" גורם בכיר ביהדות התורה, "יש מגעים, ישנן הצעות וישנם דיונים, אבל כל 'מסע הראווה' הזה של ליצמן בבתי האדמו"רים אין לו טעם והוא אף מזיק בסופו של דבר לנו".

"גם אם ההצעות יישאו בסופו של דבר פרי, הרי שיש דרך אחרת לעשות זאת", אומר הגורם. "ניתן לנסות לעשות דברים בשקט ובחשאי ולא כל פגישה להפוך לדרמה של ממש".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לדבריו: "הרי גם חברי הכנסת האחרים של אגודת ישראל ושל דגל התורה כמו גם יו"ר ש"ס נמצאים בסוד העניינים ואף אחד מהם לא מנסה לגזור קופון ותהילה לעצמו כמי שמנהל את המגעים בפועל".

גורם נוסף, דווקא ממפלגתו של ליצמן, מוסיף כי להערכתו בסופו של דבר לא ייצא מזה כלום. "נלך לבחירות אבל לא בטוח שביבי יעמוד בסיכומים. הוא מתכוון ודואג רק לעצמו, ואנחנו מורידים את ערכינו בעיניו".

הגורם מדגיש שוב שבכלי התקשורת הכללים מי שמרוויח מהעניין הינו יו"ר 'יש עתיד' יאיר לפיד. "הוא צולל בסקרים אבל פתאום הוא זוכה, דווקא בגלל ההתנהגות שלנו, לרוח גבית כאשר החרדים מצטיירים שוב כמי שדואגים אך ורק לעצמם".

"את הדברים הללו צריך לסגור בשקט ולא במסעות מתוקשרים", הוא מוסיף לסיום.

מלשכת ח"כ יעקב ליצמן נמסר ל"כיכר השבת" בתגובה: "כמו תמיד נוהג ח"כ יעקב ליצמן להגיע להיוועץ, לשמוע דעתם של גדולי ישראל, מרנן ורבנן חברי מועצת גדולי התורה ולפעול על פיהם".