אאא

בירושלים ישנן עשרות ישיבות, כוללי אברכים ומוסדות חינוך רבים הפרוסים בכל השכונות, אלפים מהתלמידים לא ידעו מנוח מאז פרוץ סערת השלגים, הורים מודאגים התקשרו שוב ושוב לטלפונים הציבוריים לדרוש בשלום בנם.

נשות האברכים התחבטו האם לאפשר לבעליהם לצאת ולמסור את הנפש או להשאירם בבית אל מול הסטנדר שבדרך קבע נמצא "מיותם" בזמני הכולל.

מרבית מהישיבות קיימו את סדרי הלימוד כרגיל, הסערה שמשתוללת בחוץ נותנת חשק מסוים לתלמידים. "אנחנו לומדים יותר חזק וכך אנחנו מצילים את עם ישראל", יאמר לנו מאוחר יותר אחד האברכים.

בישיבת 'וולפין', בראשות ראש הישיבה הרב משה וולפין, לא רק התלמידים לומדים, כך גם עשרות האברכים בכולל ממשיכים להגיע למרות הסערה: "אנחנו ממשיכים ללמוד ולשקוד באוהלה של תורה", מספר אבי לבייב אחד מהתלמידים, "השלג לא מונע מאברכים להגיע ללמוד, אני רואה את רובם יושבים ולומדים, הם אומרים שאף שלג לא יעצור אותם".

דוד טורנהיים (23), לומד עם תלמידים בבית הכנסת הסמוך לביתו בשכונת נווה יעקב בירושלים, בשיחה עם "כיכר השבת" הוא מספר כי למרות השלג, הוא ממשיך ללמוד עם התלמידים: "אני מגיע ללמוד עם תלמידים בבית כנסת הסמוך לביתי, אנחנו שוקדים באוהלה של תורה ומיד אחרי סיום החברותא הם חוזרים לישיבות שלהם. בשכונה בה אני מתגורר ניתן לראות בחורים שפשוט יושבים ולומדים בבתי במדרש".

בתוך כל סיפורי הנפלאות, יש לא מעט מקומות קדושים שנפגעו בסערה. כך לדוגמה בליל שבת תקרת גג היכל בית המדרש בישיבת "בית שמואל" השוכנת ברחוב פנים מאירות, קרסה כתוצאה מהשלגים כבדים ובאורח נס איש לא נפגע.

שעה לפני חצות ישבו בצוותא מרבית מתלמידי הישיבה בחדר האוכל, הם שרו יחדיו את שירי רגש כנהוג ב"עונג שבת", אך הם לא ציפו שהעונג יהפוך לצער: "השירה הופסקה בעקבות רעש עוצמתי שהגיע מבית המדרש", סיפר אחד מהתלמידים בשיחה עם "כיכר השבת", "למרות החשש נכנסנו להיכל ראינו שחור לנגד עניינו, הגג שלא עשוי מבטון - קרס כולו כשחלקו נמצא תלוי בין שמיים לארץ".

אחרי שהם נמלטו ושוב חזרו, גוי השבת הוזעק למקום בכדי שזה יזעיק את כוחות ההצלה וימנע חילול שבת מהתלמידים המבוהלים: "הכוחות שהגיעו בצוותים גדולים בדקו שאין לכודים ופינו את כל בניין הישיבה, באותם דקות אחד מתלמידי הישיבה חילץ מארון הקודש שלושה ספרי תורה".

מחשש לשלום התלמידים, החליטו בהנהלת הישיבה לפנות את התלמידים בישיבה אל מוסד חינוך הסמוך.  

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בישיבת "תורה אור" השוכנת בסמיכות לישיבת "בית שמואל", התלמידים נשארו בבניין הישיבה והמשיכו לשקוד בגמרא הנלמדת, אחד מהתלמידים סיפר בשיחה עם "כיכר השבת" כי גם האברכים מגיעים ולומדים: "אנחנו ממשיכים ללמוד כרגיל, ישנם עשרות תלמידים ואברכים שלומדים למרות הכול".

לא רק בישיבה קרסה התקרה, כך גם בשטיבלאך "בית ישראל" בו מתקיימים עשרות מנייני תפילות במהלך היום. בשעת בוקר מוקדמת תקרת הזכוכית שהוקמה ברחבת בית הכנסת, קרסה בשל מזג האוויר.  

עד ראייה סיפר בשיחה עם "כיכר השבת" על הנס שאירע: "בדרך כלל בשעות האלו ישנם המון מתפללים אבל בשל העובדה שבחוץ עדיין קר, היו הבוקר הרבה פחות אנשים ולכן הם היה כאן נס. אחרת הסיפור היה עלול להסתיים באסון המוני".

"הפעם כולם היו בפנים בתי הכנסת ולא הסתובבו ברחבה, אפילו לא הניחו תפילין בחוץ, כולם התצטופפו בפנים כדי להתחמם ולו במעט", הוא מספר.