אאא

אתמול בערב (ד) הפגינו בביתר עילית כמאה וחמישים איש נגד קיומה של 'פיצוציה' בקניון של חיים זקן. הפיצוציה בבעלותו של יהודי בשם צרנו, מעוררת חשש אצל גורמים בעיר כי בהיותה פתוחה ולא מקורה וסגורה, היא עלולה להוות מוקד משיכה לנוער שוליים, מה שישפיע על צביון העיר.

מקרה דומה שאירע בקניון בגבעה B לפני מספר שנים, הסתיים בפוגרום שערכו המפגינים בדוכן שבעליו סירב לבקשתם. כמובן שלאחר מכן הדוכן לא שב לפעול. הפעם מדובר כנראה ב'אגוז' יותר קשה לפיצוח.

בעל המקום שנערך מראש לסיטואציה מעין זו, עדכן את המשטרה שמצידה נערכה בכוחות מתוגברים. ההפגנה שמארגניה הודיעו מראש כי אין בכוונתם לנקוט בשום פעולה אלימה, התלהטה לרגע קט, אך המשטרה כאמור, שנכחה במקום בכוחות מתוגברים פינתה חיש מהר את המפגינים. מה גם שבקניון מותקנות מצלמות המכסות את כל שטח הפיצוציה ומבטיחות כי לא יאונה לה כל רע.

מקורות בביתר מוסרים כי האיש קרוץ מחומר שונה וכי ההתנגדות בעיר לחנותו, הינה התנגדות של קהילה אחת בלבד. עוד אומרים אותם מקורות, כי בעל החנות נענה לדרישותיהם של המפגינים והסכים להתדיין איתם בבית דין, ובלבד שהדבר יהיה בבי"ד לפי בחירתו, שכן 'הכל הולך אחר הנתבע'. כאן, אומרים התושבים, הגיעה הפרשה לפיצוץ. בשל סירובם של המתנגדים להסכים להצעתו. רבני העיר שגם כך אין דעתם נוחה ממציאות שכזו בשל החשש לצביונה של העיר, הוציאו מכתב בו הם מביעים את התנגדותם לקיומה של הפיצוציה.

בתגובה לאירועים האחרונים אומר היום ראש העיר רובינשטיין ל'כיכר השבת': "מבחינתי כל עוד שהרבנים לא תהא דעתם נוחה ממנו, גם דעתי לא תהא נוחה ממנו". רובינשטיין מוסיף ואומר כי הוא מבין את המפגינים והוא מבהיר כי לדעתו אין מקום לשום מעשי אלימות.

במענה לשאלתנו האם יש למקום רישוי עסק, אומר רובינשטיין: "עדיין לא הגיעה בקשה לרישוי עסק, כאשר תגיע, תידון לגופם של דברים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מקורות בעירייה הוסיפו על דברי רובינשטיין את הדברים הבאים: "כל הסיפורים אודות הליכה אחר הנתבע הינם הבל ורעות רוח. כל עוד רבני העיר מתנגדים למקום, הוא לא יוכל לפעול. נקודה".

מעניין לציין כי הלחצים המופעלים נגד הפיצוציה, נעצרים משום מה על מפתן משרדו של בעל הקניון, חיים זקן. את סיבת הדבר יש לחפש בקשרים שרקם זקן עם העסקנות המקומית ועם הרבנים.

הערב הייתה אמורה להתקיים הפגנה מול חנות נוספת בבעלותו של צנרו בעיר. ההפגנה לא התקיימה, שכן החנות נותרה סגורה משום 'דרכי שלום', כך מוסרים מקורות בעיר.

עוד אמרו לנו תושבים, כי הרוח החיה מאחורי פעולות המחאה הינם חסידי בויאן שמתכוונים לא לשקוט עד שה'פיצוציה' תיסגר. האווירה בעיר אינה סוערת ורוב התושבים די אדישים לפעולות המחאה.

הערב היה במקום כוח משטרתי שנוכחותו גרמה כנראה לגורמי המחאה להימנע מלהפגין שוב.