אאא

בעוד יהודים רבים יצעדו אל בתי הכנסת הסמוכים לבתיהם במהלך ראש השנה ויום הכיפורים, בשכונת בית הכרם הירושלמית יקיימו פעילים רפורמים אירועים הכוללים שירה, פיקניק ומשחקים. הדבר הצליח לעורר את זעמם של תושבים בשכונה, שפנו לחברי מועצה חרדים בבקשה שינסו לבטל את האירוע. 

בהזמנה של התנועה הרפורמית נכתב: "אם גם אתם מרגישים לא ממש בנוח בבית הכנסת, ויחד עם זאת רוצים להעניק תוכן משמעותי לחגי תשרי - יש לנו הצעה מעניינת עבורכם. ראש השנה מציע הזדמנות לשינוי, תיקון, תקווה, התחדשות, ושאיפה לעתיד טוב יותר".

"השנה נקיים לראשונה בבית הכרם, תפילות בראש השנה וביום הכיפורים: מסורת וחידוש, ניגון ופיוט, שירה עברית, הגות לימוד, ותקיעת שופר וקריאת בתורה, שיח למבוגרים ושיתוף ילדים, קידוש וכיבוד".

"התפילות יתקיימו בבית הוועד השייך כאמור למרכז קהילתי בית הכרם. ביום חמישי אחר-הצהרים, יום ב' בראש השנה, יצאו המוזמנים לאמירת 'תשליך' בעין לוז, ולאחריו פיקניק משותף ומשחק בעינות תלם".

 (צילום: shutterstock)
ההזמנה שנשלחה לתושבים 
הגדלה

בהודעה אלקטרונית ששלח תושב השכונה לחברי המועצה החרדים בצירוף ההזמנה לאירוע, הוא קובל על קיומו במתחם השייך למרכז הקהילתי. "מצורפת הזמנה לכבוד הימים הנוראים וחג ראש השנה ויום הכיפורים (כן, היום הכי מקודש בלוח העברי) בחסות המינהל שלנו והעירייה". כתב.

"בראש השנה תוכלו לנסוע לתשליך. ביום הכיפורים תוכלו להנעים בכלי זמר. נראה אתכם מוציאים הזמנה לסעודה חגיגית ברמדאן... פשוט בושה!!! אני לא דתי, אבל המסורת היא מהות קיומנו!". הוסיף תושב השכונה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

יו"ר ש"ס בירושלים, נתי לסרי, ששיגר מכתב אל יוסי שרעבי הממונה על המינהלים הקהילתיים, אמר ל"כיכר השבת" כי "מיותר לציין שבמידה ומדובר בזרוע עירונית כל שהיא, חובתם לכבד את הסטטוס קוו העירוני ולהיות רגישים בפרט בימים נוראים אלו בהם עם ישראל ואנחנו כולם מחויבים להגביר את האחדות בתוכנו, וכמובן לא להיות שותפים במימון בדרך כזאת או אחרת להפרת עקרונות אלו".

במרכז הקהילתי 'בית הכרם' אמרו ל"כיכר השבת": "אם מישהו בא ומבקש לעשות אירוע אנחנו לא עורכים לו תחקיר. אנחנו סומכים עליו וכך היה הפעם".

תמיר, האחראי על האירוע מטעם התנועה הרפורמית אמר בתגובה ל"כיכר השבת": "אני מאוד גאה להיות זה שיציע לתושבים בבית הכרם לגעת ולהתעסק בתכנים יהודיים. בתפילה ודת. יש לזה ערך רב".

מעיריית ירושלים נמסר: "מדובר ביוזמה של המרכז הקהילתי. העיריה אינה אחראית לתכנים ולאופי הפעילות".