אאא

אשר דהן, הנאשם ברצח המקובל רבי אלעזר אבוחצירא בבאר-שבע, כשיר לעמוד לדין - כך עולה מחוות דעת פסיכיאטרית שהוגשה הבוקר (ראשון) לבית-המשפט המחוזי בפתח-תקווה והתקבלה על-ידי השופטים.

חוות הדעת מגיעה לאחר חוות הדעת שכתבה הפסיכיאטרית ד"ר עדינה נעון כי דהאן אינו כשיר לעמוד לדין.

"מדובר בחולה נפש סובל ממחלה פסיכוטית סכיזופרניה פארנואידית, אינו מבדיל בין טוב לרע בעת המעשה המיוחס לו, וגם כעת. אינו יכול לקחת חלק בהליכים משפטיים ולהגן על ענייניו. זקוק להמשך אשפוז במחלקה לביטחון מרבי", נכתב בחוות הדעת.

כשיר לדין

כזכור, המשטרה הגישה ערעור לבית-המשפט נגד חוות הדעת וכאמור, הבוקר הוחלט כי דהן כשיר לעמוד לדין.

כזכור קצת, יותר מחודש לאחר הרצח המזעזע, הגישה הפרקליטות כתב אישום לבית-המשפט נגד דהן. מכתב האישום עולה, כי ההחלטה לרצוח את הרב באה, "משום שלא היה מרוצה מעצה שקיבל ממנו".

דהן סיפר לרבי אלעזר על בעיות בחיי הנישואין שלו, וזה ייעץ לו שלא להתגרש. דהן לא היה מרוצה מהעצה. כך, גמלה בליבו ההחלטה המחרידה לרצוח את הרב.

ביום הרצח, הנאשם הטמין סכין בתפילין שברשותו, נכנס לבית הכנסת, המתין מחוץ לחדר קבלת הקהל ודקר את רבי אלעזר.

אחרי שנעצר, דהן הודה ברצח הבבא ואף תיאר במדויק את מעשהו המבחיל.

נישק ודקר

מעדותו עולה, כי בערב הרצח, הוא סיים להעביר שיעור גמרא, לקח סכין קצבים שהיתה בביתו, הניח אותה בין הטלית שעטה על גופו ונסע לבית הרב בבאר-שבע.

"התרוצצו לי בראש כל מיני מחשבות", סיפר לחוקרים. "לא יודע איזה שד או שטן נכנסו לי באותם רגעים לגוף שלי. היצר הרע הוביל אותי. לא היתה לי שליטה על עצמי".

וכך, לקראת תום קבלת הקהל בביתו של הבבא אלעזר, הצליח דהן להיכנס לבית מבלי שיעורר חשד. "אף אחד לא בדק אותי, לא שאלו שאלות, העוזרים של הרב הכירו אותי", הוא סיפר.

בחדר היו שני עוזריו של הרב. דהן נישק את ידו של הרב, לחש כמה מילים ודקר אותו בחזהו.

"כשראיתי את הרב נהיה לי שחור בעיניים. שלפתי הסכין מתוך הגוף, ודקרתי אותו ישר בחזה. הוא צעק והתמוטט על הרצפה", תיאר דהן.

"אנשים הגיעו למקום והתחילו לבעוט בי. הם רצו להרוג אותי. תפסו אותי ולקחו את הסכין. רעדתי כולי".