אאא

זוכרים את "בית התפוצות" בתל אביב, "מוזיאון העם היהודי", מקום חביב ונעים לרבים? – אז עכשיו תתחילו לשכוח מן המקום.

"בית התפוצות" לא יהיה עוד "מוזיאון העם היהודי", כפי שהיה קרוי עד היום. הנהלתו קיבלה תרומה של 24 מיליון שקל, לחידוש פני המקום, אך גם את דרישת התורם שהמקום יבטא את הגישה הרפורמית והפלורליסטית ביהדות. ליהודים דתיים הולך המוזיאון לצאת מרשימת המבקרים.

הנהלתה החדשה של מוזיאון התפוצות קיבלה את התרומה מליאוניד נבזלין שהבטיח להעביר 6 מיליון דולר, ובסכום זה מתכוון בעצם "בית התפוצות" לבנות את עצמו מחדש.

ובעוד שגופים גדולים ודומים בעולם כולו, כמו "יד ושם" בירושלים ומוזיאון השואה בוושינגטון, מבינים שעליהם לפעול עם הפנים גם לצבור הדתי והחרדי בעם היהודי, ב"בית התפוצות" נסוגים לאחור והולכים לבנות מרכז סקטוריאלי מצומצם לצבור המוכיח מדי יום ביומו, שהעם היהודי והנעשה בו, כלל לא מעניין אותו.

נבזלין הודיע לראשונה על התרומה במהלך אירוע לרגל יום הולדתו ה-50 שהתקיים השבוע בבית התפוצות. נבזלין, יו"ר חבר הנאמנים הבינ"ל של בית התפוצות, החליט לתרום, באמצעות קרן נדב שייסד, 6 מיליון דולר להקמת "מוזיאון העם היהודי" בבית התפוצות - המוזיאון הראשון בעולם שסיפר את סיפורו של העם היהודי.

התרומה הנוכחית מצטרפת לתרומות קודמות שהעניק נבזלין לבית התפוצות שנועדו להצלת הבית, שיקומו ופיתוחו על רקע משבר תקציבי עמוק בו היה נתון לפני מספר שנים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

נבזלין היה זה שהגה ויזם את הקמת "מוזיאון העם היהודי" המחודש, בבית התפוצות אשר מתוכנן להיפתח לקהל הרחב, מהארץ ומהעולם, בשנת 2012, בעלות הקמה המוערכת ב-24 מיליון דולר. הקמת המוזיאון מתבצעת בשיאו של תהליך התחדשות מקיף שעובר לאחרונה בית התפוצות בסיועה של קרן נדב. שטחו הכולל של המוזיאון הוא 16,000 מ"ר, ותצוגת הקבע החדשה שתיבנה בו תשתרע על שטח כולל של 4,200 מ"ר על פני שלוש קומות, במבנה השייך לבית התפוצות ע"ש נחום גולדמן בקמפוס אוניברסיטת תל-אביב.

הודעתו של נבזלין מהווה צעד ראשון בקמפיין גיוס כספים בינלאומי שיחל בימים הקרובים.

ליאוניד נבזלין, יו"ר חבר הנאמנים הבינ"ל של בית התפוצות, ציין בנאומו אתמול כי החליט להעניק את התרומה בשל ייחודו של המוזיאון וחשיבותו להבטחת עתידו של העם היהודי. "המוזיאון החדש עשוי להיות אחד הכלים המרכזיים שיעמדו לרשותנו כדי להבטיח את עתידו של העם היהודי ושגשוגו. אני מאמין שחוויית הביקור בו לא רק שתרגש את המבקר ותלמד אותו על שורשיו היהודיים, אלא גם תצליח לחבר אותו אל הסיפור היהודי הקולקטיבי ואל עמו", הסביר נבזלין.

נבזלין לא הסתיר בדבריו שבבסיס חזונה ופעילותה של הקרן שהקים ניצבות שתי מטרות: בניית זהות יהודית משמעותית ופלורליסטית ויצירת קשרים בני קיימא בין יהודים בישראל ובעולם, בעיקר בקרב הדור הצעיר. ומאחורי האמירות האלו ניצבת הגישה האישית של התורם המקורב לחוגים הרפורמיים בעולם ועתה הוא מביא בדלת האחורית לשינוי אופיו של בית התפוצות מן הקצה אל הקצה.