אאא

מנהלי עמוד הפייסבוק של בית קפה ברעננה, הזוכה לכשרות מהודרת, החליטו להזמין לקוחות למקום באמצעות עמוד הפייסבוק של תנועת מרצ בעיר. אלא, שגם הם הופתעו לקבל תגובה לפיה "חבל שזה כשר למהדרין..."

תגובת מרצ המלאה, שיש לציין שאף הכילה ברכת הצלחה והבטחה להגיע ולבקר במקום, עוררה זעם בקרב מספר גולשים שמחו על הבעת האכזבה מכשרות המהדרין לה זוכה בית הקפה. 

אחד הגולשים כתב בתגובה: "תגידו, מרצ, אתם השתגעתם? היא רוצה לשרת גם קהל לקוחות שנוהג לאכול כשר, אתם מבקשים לפגוע גם בו וגם בה, אין לכם בושה?". 

גולשת אחרת כתבה: "לא, זה אדיר. אתם רוצים להפריד דת ממדינה - כלומר שלא תהיה כשרות ממלכתית, ומתעצבנים על זה שאנשים משתמשים במערך כשרות מופרט?". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

במרצ השיבו לביקורת שספגו בעמוד הפייסבוק בעקבות האמירה, והגיבו: "אנחנו לא חושבים שצריך להגרר אחרי מי שמנסה לצייר את המאבק החילוני כאנטי דתי".

"יש בישראל רבנות ראשית ומועצות דתיות, הן אמונות על מערך הכשרות. כשרות מהדרין היא ע"י עמותות פרטיות, המגלגלות את עלויות משגיחי הכשרות (וכולנו יודעים איזו עבודת עומק הם עושיםֿ) על הלקוחות ועל המוצרים. אין סיבה שנממן מוצרי מהדרין, בוודאי לא של גופים כמו בד"ץ העדה החרדית שהוא גוף קיצוני, מסוגר ומדיר".

בתנועה הוסיפו: "הבחירה של מסעדה להיות לקבל עליה כשרות מהדרין ברעננה - בה תופעה זו לא הייתה מעולם, מעידה על ההקצנה וגישת החומרה אליה נגררת הקהילה הדתית בעיר. חשוב להבדיל בין כשרות לבין כשרות מהדרין".