אאא

המאבק נגד הקיצוץ בישיבות: משרד האוצר העביר מסמך לאגף הישיבות, ובו התחייבות להעברת 65 מיליון שקל עבור הישיבות. התקציב מגיע לאחר מאבק קשה, במהלכו כלי התקשורת הדתיים לאומיים תקפו בחריפות את יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. 

בנט עצמו פנה ליו"ר יש עתיד וביקש כי יעביר 150 מיליון שקל לישיבות אך נתקל בסירוב. כעת נראה כי לפחות חלק מהבקשה התקבלה, וכאמור 65 מיליון יעברו לישיבות ההסדר, ובכלל גם הישיבות הגדולות החרדיות. 

למרות ההעברה, הקיצוץ עדיין חמור

יש לציין, כי מדובר בתקציב נוסף מעבר למיליונים שהוקצו לישיבות במסגרת תקציב המדינה. אך עדיין התקציב הנוכחי לישיבות משקף קיצוץ של למעלה מ-60 אחוז בתקציב הישיבות השוטף. 52 מיליון שקלים מהתוספת ילכו לישיבות החרדיות (80 אחוז), והשאר (20%) לישיבות ההסדר ולישיבות הציוניות. 

 (צילום: פלאש 90)
תלמידי ישיבות בכינוס לכבודה של תורה (צילום ארכיון: פלאש 90)
הגדלה

כזכור, ישיבות ההסדר קיבלו לאחרונה תקציב נוסף בסך 15 מיליוני שקלים, שהועברו לפני שבועיים מתקציב משרד הביטחון, לאחר פעילות סגן שר החינוך אבי וורצמן.

בבית היהודי אמרו בעקבות הסיכום: "נמשיך להילחם עד לביצוע מלא של 2 העקרונות שהצגנו: אי פגיעה בישיבות הציוניות ומזעור הפגיעה בישיבות החרדיות. אנחנו מאמינים שהתורה היא לא דבר סקטוריאלי, היא שייכת לכל העם היהודי. לימוד התורה בישיבות הציוניות הופך אותן למפעל לייצור מוטיבציה בקרב החיילים המתגייסים. כמו שקרה בעניין חוק יסוד משאל העם- הבית היהודי הוכיח שכשהוא נלחם על משהו זה אפשרי".

"הכרת הטוב לפעילותינו היא גם אופציה"

"נמשיך למלא את יעודנו בממשלה בנושאים הכלכליים, המדיניים ובשמירה על עולם התורה. אחרי המתקפות הבלתי פוסקות מהעולם החרדי, הכרת הטוב על פעילותנו היא גם אופציה, אם כי נמשיך להילחם על עולם התורה גם בלעדיה".

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר: "אני מודה לכל מי שהתאזר בסבלנות למרות הקשיים. לא הסכמנו להגיע לראש השנה בלי למזער את הפגיעה בישיבות. שלא יטעו בנו - הוכחנו שכשאנחנו עומדים על שלנו אנחנו מגיעים ליעדים שקבענו לעצמנו. זה שהבית היהודי הפך למפלגה של כל עם ישראל לא אומר שניתן לפגוע בערכים שאנו מאמינים בהם לעולם".

יש לציין, כפי שאמור בראשית הכתבה, כי מדובר עדיין בפחות ממחצית מהסכום שאמור היה להתקבל בתחילה, 150 מיליון שקל. 

מנהלי ישיבות זעמו על דרישת הבית היהודי ל"הכרת הטוב", והזכירו את הנקודה שעדיין מדובר בקיצוץ חמור וקשה עבור עולם הישיבות: "בנט עושה רעש וצלצולים כביכול הוא משיב את הגזלה, בואו לא נשכח שעדיין הוא קיצץ כ-60% מהתקציב".