אאא

מאה אלף תושבי העיר בית שמש צפויים לנדוד לערים סמוכות כדי לקבל את שירותיהם במספר משרדי ממשלה שלאחרונה החליטו לאיים בסגירת שלוחותיהן בעיר בתקופה הקרובה. בעירייה מאשימים ואומרים כי מדובר בהתנהגות דורסנית.

בעיריית בית שמש לא ייחסו חשיבות משמעותית להחלטה אך לדבריהם הקש ששבר את הגמל, הייתה העובדה שמשרד הפנים הודיע כי הסניף הפועל זה שנים רבות בעיר, ייסגר בקרוב. לאור זאת החליטו קברניטי העיר לצאת במאבק.

שורש המחלוקת נסוב סביב שאלת תקציב שכירות המשרדים. עד היום ובמשך שנים העירייה עצמה היא זו שמימנה את שכירות המשרדים, כך למשל שילמה העירייה את תשלום השכירות עבור השלוחה של משרד הפנים ומשרדים נוספים, וכעת מנכ"ל העירייה החליט כי אין ביכולתו להמשיך ולתקצב ומכך הגיע ככל הנראה החלטת משרד הפנים לסגור את שעריו בעיר.

בעירייה מביאים דוגמאות ולפיהן משרדי ממשלה אחרים הבינו את המצב הכספי של העירייה ושכרו בעצמם מבנים בעיר. "בהתאם לכך", אומרים בעירייה, "שכר משרד המשפטים בהשקעה של מילוני שקלים מבנה גדול עבור הקמת בית משפט כראוי וכנדרש, כך גם נהג גם המוסד לביטוח לאומי, זאת כמובן ללא הסתמכות על מקורותיה הדלים של העירייה ועל חשבון תושבי בית שמש".

"כך מן הראוי", מוסיף מנכ"ל העירייה, "שאף משרד הפנים ישכור מבנה ראוי המכבד הן את משרד הפנים והן את תושבי בית שמש והישובים הסמוכים הצורכים את שירותיו, כפי שמשרד הפנים נוהג בכל עיר אחרת".

"לא יעלה על הדעת שמשרד הפנים המודע לדירוג הסוציו אקונומי של העיר ואשר מתקצב אותה בהתאם במענקי איזון ע"פ החוק, ידרוש ממנה הוצאת מאות אלפי ש"ח בשנה, כדי לתת את השירות אותו מחויב משרד הפנים לתת ע"פ חוק,, הוסיף המנכ"ל.

גורמים בעירייה מותחים ביקורת כנגד משרד הפנים שלדבריהם אף סירב לקבל מבנה חדש מטעם העירייה: "למרות הכול, העמיד ראש העיר מר משה אבוטבול מבנה עירוני בן 250 מ"ר במרכז העיר (מבנה אגף הגביה לשעבר) לחזקתו הבלעדית של משרד הפנים, זאת על מנת שתושבי העיר יקבלו את השירות לו הם זקוקים ממשרד הפנים, אך התברר כי משרד הפנים אינו מסתפק בכך ומעז לדרוש מהעירייה כי תשקיע חצי מליון ש"ח בשיפוץ המבנה והתאמתו לצורכי משרד הפנים, ובנוסף תפטור את משרד הפנים מתשלומי הארנונה בניגוד גמור לחוק ולהנחיות של משרד הפנים עצמו".

בעיריית בית שמש תוקפים חזיתית את משרד הפנים ואומרים: "אנו רואים בהתנהגות משרד הפנים, התנהגות דורסנית ופוגענית המזלזלת בתושבי בית שמש ומטה יהודה ומפלה אותם ביחס לערים דומות, זאת עוד מבלי להתייחס לכך שבית שמש הינה מבין הערים בעלות שיעור הצמיחה הגבוה ביותר בארץ ועתידה להגיע בתוך עשור ל250.000 תושבים, ע"פ תוכניות משרד הפנים עצמו".

"אנו פונים למשרד הפנים להתעשת ולשבת ביחד כדי לפתור הבעיה באופן דחוף ובהול, שאם לא כן מה תועלת בהצהרות על תעודות זהות חכמות ומאגרים ביומטריים מתקדמים, כאשר את השרות הבסיסי והפשוט לא מסוגל משרד הפנים לספק", הוסיפו בעירייה.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "בשנת 2013 הפיקה הרשות הארצית לכבאות והצלה מחוז ירושלים דו"ח ביקורת במבנה בו ממוקמת לשכת רשות האוכלוסין וההגירה בבית שמש.

"בעקבות הדו"ח, התבקשה עיריית בית שמש לתקן מספר ליקויי בטיחות חמורים במקום, העלולים לסכן הן את העובדים והן את מקבלי השירות, לרבות: הבטחת סידורי הכבאות ודרכי המילוט שנקבעו ללא הפרעות או מכשולים, ביצוע בדיקות תקופתיות ותחזוקה מתאימה לציוד ולחומרי הכיבוי, מערכות התרעה גילוי וכיבוי, הטמעה בעובדים את הפעילות הנדרשת באירוע שריפה והכשרתם בהפעלת אמצעי כיבוי ועוד.

"בקשה זאת נשלחה לעירייה עוד ביולי 2013 ולאחר בקשה מצד העירייה לקבל ארכה, ניתנה לה ארכה נוספת. בנוסף, נשלחו אינספור מכתבים מטעם רשות האוכלוסין בנושא, המתריעים כי במידה שלא יתוקנו הליקויים ויומצאו אישורים לכך תאלץ הרשות לסגור את הלשכה. המכתב האחרון נשלח אך לפני שלושה שבועות.

"למרבה הצער לא ביצעה העירייה התיקונים כנדרש ולמעשה, קבלת הקהל מסכנת את כל באי המבנה-עובדים ומקבלי השירות.

"אי לכך, נאלצה הרשות להפסיק בשלב זה מתן השירותים לקהל בבית שמש ובאזור כולו ביום 17.8.2014 והשירותים יינתנו בלשכות הרשות בקרובות ביותר.

"השירותים יחודשו רק לאחר מתן אישור להסרת סיכוני הבטיחות מהרשות לכבאות והצלה. מטרת הרשות היא לאפשר מתן שירות טוב, יעיל, איכותי, מקצועי אך מעל הכול-בטיחותי".