אאא

יום לאחר החלטת הריבית של בנק ישראל לחודש אוקטובר, שדירדרה אף יותר את שער הדולר במהלך המסחר הבין-בנקאי מתחת לרף 3.7 השקלים, נגיד בנק ישראל סטנלי פישר נכנס לשוק. ל"גלובס" נודע, כי פישר רכש היום בשוק עשרות מיליוני דולרים (עד 50 מיליון) במטרה לעצור את הידרדרות שער המטבע האמריקני.

בתגובה, הדולר תיקן במעט את ההיחלשות מול השקל, ושערו היציג נקבע בירידה של 0.1% ל-3.677 שקלים. ברמה הנמוכה שלו היום הדולר נגע ב-3.67 שקלים, וזה ככל הנראה הפעיל את ההתערבות של בנק ישראל. שערו היציג של האירו התחזק בסיום ב-0.2% ונקבע ב-4.9584 שקלים. בעולם, רושם הדולר מגמה מעורבת מול המטבעות העיקריים, האירו והליש"ט.

כמדי חודש, עם קביעת השערים היציגים האופציות על הדולר פקעו על בסיס השער היציג שנקבע ע"י בנק ישראל. האופציות על שער האירו נקבעו על-פי שער זה והשער המצטלב בין הדולר והאירו, כפי שנדגם במערכות המידע של "בלומברג" זמן קצר לפי השער היציג, ובמקרה שלנו - 1.348 דולר. שער זה גוזר לאופציות על האירו שער של 4.9648 שקלים - שער שונה מהשער היציג.

פריקו: "בנק ישראל צפוי להתערב במידה והדולר ייחלש ל-3.64 ש'"

מרים שיינבלום, מנהלת זירת המסחר בבית ההשקעות פריקו, מסרה ל"גלובס" כי "שוק המט"ח המקומי לא מגיב באופן דרמטי להעלאת הריבית מאתמול. בנק ישראל צפוי להתערב במסחר ולרכוש דולרים בהיקף משמעותי של לפחות כ-200 מיליון דולרים במידה והדולר ייחלש לרמה של 3.64 שקלים".

שיינבלום הוסיפה כי "התחזקות הדולר בעולם תרמה למיתון הייסוף של השקל. העלאת הריבית "הייתה באוויר" ותומחרה על ידי המשקיעים. במהלך חול המועד, היקפי המסחר במט"ח דלילים, וימי המסחר בבנקים מסתיימים בשעות הצהריים המוקדמות. אחרי החגים, ביום שני הבא, נוכל לראות מסחר בהיקפים רגילים ואז נוכל לראות את תגובת השוק המלאה להעלאת הריבית של פישר".

פישר העלה ריבית ב-0.25% ל-2% והעלה את תחזית הצמיחה

בנק ישראל בחר אתמול להתמקד במחירי הדיור הגואים והעלה את הריבית ב-0.25% ל-2%, בהעלאת הריבית הרביעית מתחילת 2010. בנק ישראל התייחס בהודעתו מפורשות לסוגיית הדיור וכתב כי "מחירי הדירות ממשיכים לעלות בשיעורים גבוהים תוך המשך מגמת ההתרחבות המהירה באשראי לדיור בהשפעת הריבית הנמוכה וההתאמה האיטית של היצע הדירות. סעיף הדיור במדד המחירים לצרכן, שמתבסס בעיקר על חוזי שכירות מתחדשים, ממשיך לעלות תוך האצה מסוימת בקצב העלייה בחודשים האחרונים".

בנק ישראל גם העלה בהזדמנות זו את תחזית הצמיחה במשק לשנת 2010 והוא העריך שהצמיחה תסתכם ב-4%, לעומת 3.7% בתחזית הקודמת. בחטיבת המחקר של בנק ישראל צופים שהריבית תעלה ל-2.5% בחודשים הקרובים ול-2.7% תוך שנה.

הבנק רמז אף שהוא ימשיך במסלול העלאות הריבית: "ההחלטה להעלות את הריבית התקבלה למרות שריביות הבנקים המרכזיים במשקים המפותחים המובילים נמצאות ברמות נמוכות ובעקבות ההתפתחויות האחרונות צפויות להישאר נמוכות למשך זמן רב. עם זאת, מספר בנקים מרכזיים במשקים שכבר צומחים מהר יחסית, המשיכו בתהליך של העלאה בריבית גם בחודש האחרון וצפויים להמשיך לעשות זאת בזמן הקרוב".

[לאתר המט"ח]