אאא

מלחמת דת: בעקבות הניסיון להעביר ביום ראשון הקרוב הצעת החלטה של "חוק הגיור", וזאת ללא כל תיאום עם הרבנות הראשית לישראל כפי שהובטח, התכנסו הערב (חמישי) בכירי הרבנים בישראל עם הרבנים הראשיים לישראל הראשל"צ הגאון הרב יצחק יוסף והגאון רבי דוד לאו.

הרבנים קראו לממשלה ושריה לפעול בכדי למנוע את אישור חוק הגיור בהחלטת הממשלה ביום ראשון הקרוב, וקראו לחיזוק הרבנות הראשית ולא לחוקק חוקים או לדון בהם - ללא אישור הרבנים הראשיים לישראל. 

הראשל"צ הרב יצחק יוסף פתח את הישיבה ואמר כי "כל שני וחמישי אנו מופתעים בחוקים חדשים נגד היהדות והדת, ביום ראשון הקרוב הממשלה מתכננת לאשר את חוק הגיור במתכונת של החלטת ממשלה, קיימתי על הנושא הזה עשרות פגישות וישיבות ומי שקורא את נוסח החלטת הממשלה רואה בבירור כיצד מרוקנים מכל תוכן את הרבנות הראשית לישראל בכל הנושא החשוב והמהותי בעם היהודי של הגיור. גם היום מאירים פנים למגיירים וכל ההתקפה על נושא הגיור הוא חלק מניסיון כולל לקעקע את חומות הדת, הרבנות והיהדות במדינת ישראל". 

 (צילום: שלומי כהן - כיכר השבת)
הראשל"צ הגר"י יוסף והגר"ד לאו, הערב (צילום: שלומי כהן - כיכר השבת)
הגדלה

הרב יוסף קרא שלא לאשר את ההחלטה בממשלה ולתאם את הליכי החקיקה עם הרבנים הראשיים לישראל אשר באחריותם כל נושא ההלכה והדת במדינה.

הרב הראשי הרב דוד לאו אמר כי "הממשלה אישרה השבוע את חוק הכשרות שנועד לפגוע ברבנות, בהלכה, בכשרות ובתורה ובחומות השבת במדינת ישראל וכעת מנסים שוב לחוקק מהלך שהוא מסוכן לעתידה היהודי של המדינה ופוגע בחומות היהדות והרבנות בישראל.

"בכל יום רביעי בבוקר אנו חשים דפיקות לב לדעת אלו חוקים נגד הדת והיהדות יביאו היום לכנסת, כל אחד צריך לדעת את תחומו, החוק הזה יגרום לפרצת חומות הגיור ולסכנה לעתיד העם" הוסיף הרב לאו.

רבה של קרית אונו הרב רצון ערוסי אמר כי "לא היה בישראל גל חקיקה אנטי דתי כמו זה שמתנהל כעת ויש לעצור זאת ולתאם כל חקיקה הנוגעת להלכה וליהדות עם הרבנות הראשית". הרב שמחה הכהן קוק אמר כי "עושים מהתורה לעג וקלס ל"ע, הגיעו מים עד נפש, בקצב הזה ניאלץ לפתוח ספרי יוחסין ורק על פיו יחליטו הרבנים את מי להשיא ואת מי לא, רוצים חלילה להחריב את התורה כולה".  

הרב שלמה אבינר אמר כי "לבנון מסוכנת יותר מעזה, ואיראן מסוכנת יותר מלבנון, אבל הנייר הזה של החלטת הממשלה הוא מסוכן יותר מכל, זוהי שואה רוחנית על עם ישראל לא עלינו, גדול המחטיאו יותר מההורגו, לפי החלטה זו שהממשלה רוצה לאשר – לא נדע מי יהודי, מי ממזר ומי אשת איש, הכל יהיה מעורפל והכל ייהרס, אסור לחכות ואין כאן מקום לסבלנות, צריך לדפוק על השולחן ובכל הכוח כי המאבק פה הוא על יהדותנו".

 (צילום: שלומי כהן - כיכר השבת)
בכירי רבני הציונות הדתית, הערב (צילום: שלומי כהן - כיכר השבת)
הגדלה

הרב אליקים לבנון אמר כי "צריך לומר בפה מלא שהרב דרוקמן הוא לא הרבנות הראשית לישראל ואיננו מוסמך לדון בשם עם ישראל על החוקים.  הרבנים הראשיים הם אלו שמוסמכים וצריכים לדון בנושאי חקיקה בכל נושא הלכה ויהדות.

"הרבנות הראשית צריכה להורות מתוך אחריותה לחברי הכנסת ולשרים שחל איסור מוחלט להצביע, לעסוק ולחוקק בנושאים יהודיים כפי שלא יעלה על הדעת שחברי כנסת יחליטו בנושאי רפואה וטיס ורק הרבנות צריכה לקבוע בנושאי יהדות ודת במדינת ישראל" הוסיף.

החלטות הכינוס עליהם חתמו הרבנים שהשתתפו בו:

א. הרבנים המתאספים כאן בבית הרבנות הראשית לישראל מבקשים לחזק את מעמד הרבנות הראשית לישראל, כגוף היחיד המוסמך לכל נושא דת והלכה ועל הממשלה ושריה וכן חברי הכנסת לחוקק ולדון בחוקים בעלי השלכה יהודית - דתית ללא תיאום והסכמה של הרבנות הראשית לישראל המייצגת את תורת ישראל ועם ישראל.

ב. אנו קוראים לממשלה שלא לאשר את ההחלטה החמורה בענייני הגיור שפוגעת באחדות העם ובעתיד העם היהודי.

ג.  אנו קוראים לממשלה העומדת בפנינו בנושא הגיור היא חמורה ומסוכנת לעתידה היהודי של מדינת ישראל, ומהווה פגיעה חמורה ביהדות וברבנות.

ד. אנו קוראים לשרי הממשלה לפעול בממשלה כלל כוחם כדי שההחלטה הזו לא תבוא להצבעה ביום ראשון, עד שהרבנות הראשית תיתן הסכמתה לנוסח הצעת החוק. וקוראים למנוע את הפילוג בעם ישראל במידה והחוק יעבור, כי הרבנות הראשית לא תוכל להכיר בכל הגיורים שיתבצעו ע"פ החוק הנוכחי, ותגרום אונאת הגרים וגרי הצדק.

בכנוס השתתפו גם בכירי רבני הציונות הדתית ובניהם הרבנים הגאונים: הרב זלמן נחמיה גולדברג, הרב אביגדור נבנצל, הרב צבי טאו ראש ישיבת הר המור, הרב זלמן מלמד ראש ישיבת בית אל, הרב אליקים לבנון, הרב מיכה הלוי, הרב שלמה אבינר ראש ישיבת עטרת כהנים,  הרב נחום נריה, הרב שמחה הכהן קוק, הרב רצון ערוסי, הרב ישראל רוזן, הרב ברוך אפרתי, הרב מרדכי שטרנברג, הרב מיכה הלוי, הרב שלמה אבינר, הרב נחום נריה, הרב ברוך אפרתי, הרב אליעזר אלטשולר, הרב אבישי צרויה, הרב אהרן טולדאנו, הרב מנחם בורשטיין, הרב גדעון פרל, הרב יהודי הלוי עמיחי, הרב אליעזר איגרא והרב יעקב זמיר.