אאא

למרכז הארץ יש תדמית של מקום צפוף מאוד ודחוס מכל עבר. יציאה קצרה ממנו תביא אתכם למקומות הפתוחים של הרי ירושלים, שכדאי ומומלץ לגלות אותם. ע. גל מרשות הטבע והגנים מציע לנו להגיע לשמורת המסרק ולקסטל.

שמורת "המסרק":

שמורת "המסרק" נמצאת בלב הרי ירושלים ומשמרת חורש ים-תיכוני, שמתוכו בולטים עצי אורן ירושלים גדולים ומרשימים במיוחד. בעבר היו כאן אורנים רבים יותר, אך שריפה שהשתוללה כאן לפני כחמש שנים כילתה את חבריהם. בשמורה מסומן מסלול מעגלי קצר ונוח, שההליכה והבילוי בו נמשכים כשעה. השביל עובר בתוך חורש של אלון מצוי, המגוון בעצי קטלב אדומי גזע. בדרך רואים גם מדרגות חקלאיות עם עצי בוסתן, וכן תעלות קשר מתקופת מלחמת השחרור.

איך מגיעים לשמורת המסרק? – נוסעים מכביש תל אביב - ירושלים (כביש מס' 1, ליד סימן ק"מ 45) פונים דרומה בצומת שורש. חולפים על פני היישוב שורש ולאחר כ-4 ק"מ פונים על פי השילוט ימינה לשמורת "המסרק". כביש קצרצר מגיע לרחבת החניה של השמורה.

הקסטל:

שרידי המבצר (ומבצר בלטינית הוא קסטלום) הצלבני שבראש הגבעה הגבוהה שוכנים על יסודות של מבנה מהתקופה הרומית. הצלבנים קראו למקום קסטלום בלוואר ("יפה נוף"), שם הממחיש היטב את הנופים הנראים מהמבצר. שרידי הקשתות של המבצר הגדול נראים באתר גם בימינו.

על חורבות המבצר נוסד הכפר הערבי הקטן אל- קסטל, שחלש על הדרך מתל אביב לירושלים.

במהלך מלחמת השחרור כאשר הירדנים הטילו מצור על ירושלים, שימש הכפר בסיס לכוחות הערבים. קרבות קשים נערכו על השליטה במקום, שעבר כמה פעמים מיד ליד. שילוט מאיר עיניים באתר עצמו מתאר את קורות האתר ואת השתלשלות הקרבות בו במלחמת העצמאות.

לגן לאומי קסטל מגיעים ממחלף הראל בכביש תל אביב – ירושלים. פונים למבשרת ציון (ימינה לבאים מתל אביב) ומיד ימינה, אחרי המועצה המקומית, ברחוב מעלה הקסטל, המגיע עד לרחבת החניה של האתר.

נשמח לקבל מכם הערות או המלצות על מקומות ואתרים שיכולים לעניין את ציבור הגולשים. את הפניות יש לשלוח למיייל: ik@kikar.net

 המצודה בראש הקסטל. צילום: סיגלית כהן
המצודה בראש הקסטל. צילום: סיגלית כהן