אאא

הרב יצחק זילבר זצ"ל היה יהודי מזן נדיר. ברוסיה הקומוניסטית כל סממן יהודי היה בגדר "הפרת חוק רשמית" ועונשים עליה חמורים ביותר.

מצוות ברית המילה היתה מלחמה של ממש. המוהלים נרדפו ביותר. נערך מעקב אחרי כל תינוק שנולד. ונדרשה מסירות נפש אמיתית כדי לקיים את המצווה הזו.

אישפוז של תשעה ימים

אחת העורמות הגדולות של השלטון הקומוניסטי היה קביעה בחוק: שכל אם ותינוק יאושפזו במשך תשעה ימים בבית החולים. למה?

כי ברית מילה זו מצווה שצריכים לקיים ביום השמיני ללידת התינוק. וככה כל התינוקים יהיו בבית החולים עד ליום התשיעי. 'פטנט קומוניסטי' כדי לעקור קיום מצווה זו בזמנה. לא היה תינוק אחד(!) בכל רחבי ברית המועצות שנכנס בבריתו של אברהם אבינו בגיל שמונה ימים.

עשרות מליוני יולדות במשך יותר מששים ושמונה שנים – קיבלו כל כך הרבה ימי אשפוז , שעלותם הון רב. וזאת , רק כדי להתחכם נגד היהודים.

ואיפה שרת הבריאות?

כשנולד בנו של הרב זילבר, הוא החליט לעשות מעשה של מסירות נפש. הוא היה מתמטיקאי דגול, והשתמש במוניטין שצבר.כדי לקבל את כתובתה של שרת הבריאות. הוא הגיע לקרמלין, כדי לפגוש אותה במשרדה. השומרים נתנו לו להכנס לפגישה שלא הוזמנה בדרך נס.

הרב יצחק אמר לה שהוא רוצה לשחרר את רעייתו מבית החולים לשמונה ימים. שאלה אותו שרת הבריאות בפתיעה: למה זה כל כך חשוב לך??

אמר לה בביטחה: "כי אני רוצה לקיים לבני ברית מילה בעתו ובזמנו, לשמונה ימים. כמצוות התורה".

הוא לא השתגע!! אלא פשוט החליט למסור את נפשו.

והנה, למרות היותה מופתעת, התרשמה מדבריו ומאומץ רוחו. הוציאה מסמך וחתמה ואישרה לו. עם המסמך הזה רץ למנהל בית החולים ושיחרר את בנו בדיוק ביום השמיני. בסודי סודות נערכה ברית המילה. היה זה התינוק הראשון והיחיד(!!!), במשך עשרות שנים, שזכה למילה בזמנה.

כמו יצחק אבינו בשעתו – שהיה התינוק הראשון שזכה לברית מילה לשמונה ימים. כך רבי יצחק זילבר זכה להכניס את בנו לברית בגיל שמונה ימים.

הזכות הזו תישמר לך לעד

אבל זה עוד לא סוף הסיפור. למחרת הגיע שוב הרב זילבר לקרמלין. השומרים הכירו אותו וידעו שיש לו אישור להכנס. אבל שרת הבריאות כמעט התעלפה כשראתה אותו. למה הגעת? שאלה בחדות. "באתי להודות לך על המעשה הטוב שעשית". אמר לה.

"האם אתה שפוי?" הזדעזעה. "איך לא תחשוש לבוא שוב למקום שבו מחפשים אחרי כל שומר מצוות? איך נכנסת שוב ללוע הארי? אם נעשה לך נס אחד, למה תחזור להסתכן?".

השיב לה בעדינות: "מוכרח הייתי להודות לך, יש לך זכות גדולה!! ".

פרצה בבכי "זכות?! על איזו זכות אתה מדבר?" ואז גילתה לו כי היא יהודיה שנשואה לגוי. רח"ל. בטח אין לי סיכוי! אמרה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הבטיח לה רבי יצחק זצ"ל כי זכות זו של מעשה הברית לשמונה ימים תעמוד לה לעד!! - - .

●

ברית מילה היא הצהרה "אני יהודי". היא נקראת ברית – כי היא ברית האהבה שבין האלוקים ליהודים. והיא מוכיחה שאנחנו באמת עם שונה, אשר מוכן לשים גבולות לפי הדרכת הבורא.

דוד המלך אמר , שלכל יהודי יש תמיד מצוות. איך? מצות הברית, שהיא חלק בלתי נפרד מאיתנו.

כשמקיימים ההורים את המצווה הזו לתינוק , הם מוכיחים את האחריות שלהם על המשך המורשת היהודית ובכך אנו מבטיחים את המשכו הנפלא של העם היהודי.